Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Afta objawy są bardzo charakterystyczne i mogą pojawić się bardzo nagle.

Ladit 280x336

Najczęściej afty pojawiają się u dzieci (ponieważ to właśnie one najczęściej nie myją rąk, wkładają dłonie do buzi, nie myją owoców przed spożyciem).

Ranki które pojawiają się po wewnętrznej stronie jamy ustnej na błonie śluzowej są niezwykle uciążliwe w szczególności w przypadku dzieci.

Afta objawy które powinny zaniepokoić to:

  • nagły stan podgorączkowy
  • Ból po wewnętrznej części jamy ustnej (wewnętrzna strona policzka)
  • Biały nalot na języku i na wewnętrznej stronie policzka
  • czasami silne uczucie świądu

Jeśli zauważymy u siebie takie afta objawy należy niezwłocznie skonsultować się z laryngologiem. Afta leczenie tego schorzenia nie jest skomplikowane. Jednak przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia ranki należy pokazać lekarzowi.

Jeśli od dłuższego czasu również pomimo tego że nie znajdują się w jamie ustnej żadne ubytki (próchnica zębów) wydobywa się nieprzyjemny zapach są to kolejne afta objawy.

Ladit 160x600

Owrzodzenia bardzo często pękają i to właśnie z nich może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Każde spożywanie posiłków jest również utrudnione ponieważ towarzyszy temu duży ból.  Uciążliwe są również blizny pozostające po pękniętych owrzodzeniach (mogą być wyczuwalne).

Afty pojawiają się w formie wykwitów które mogą trwać nawet do 4 tygodni. Zaniepokoić nas powinny również powiększone węzły chłonne objaw ten równocześnie pojawia się z innymi objawami przedstawionymi powyżej.

Afta bardzo szybko się pojawia jednak może utrzymywać się w jamie ustnej niecały tydzień. Owrzodzenia znajdujące się w jamie ustnej przypominają nadżerkę. Ranki pokryte są białym nalotem a dookoła ranek utrzymuje się stan zapalny.

Zmiany te są bardzo bolesne, pojawienie się aft znacznie utrudnia codzienne spożywanie posiłków.
Zmiany najczęściej  pojawiają się na podniebieniu miękkim, błonie śluzowej policzków oraz na bocznej powierzchni języka. Z aftami najczęściej borykają się osoby od 9 do 45 roku życia.
Zmiany można leczyć jednak znikają one również samoistnie po kilku tygodniach.

Pojawiające się afty mogą sugerować iż borykamy się z poważnym zapaleniem wewnętrznej błony śluzowej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • afta
  • afta zdjęcia

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.