Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Afty to małe ranki pojawiające się w jamie ustnej bardzo często można uniknąć ich pojawiania się jednak gdy już borykamy się z tym problemem warto odpowiednio zadbać o ranki tak aby nie przysparzały nam większego bólu oraz aby szybko znikły.

Ladit 280x336

Na samym początku ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych ranek w jamie ustnej aby odczuwać jak najmniejszy dyskomfort w tym celu najlepiej:

 • postarać się kupić LUKRECJĘ GŁADKĄ ( jest ona pozbawiona gliceryny). Znacznie łagodzi ból i zaczerwienienie ranek w jamie ustnej. W kilku krajach możemy kupić ją pod postacią wafelków do jedzenia w takim przypadku gdy możemy takowe zdobyć należy żuć taki wafelek 2 lub też nawet 3 razy w ciągu dnia.
 • W aptekach bez recepty możemy zakupić produkt o nazwie Orabase - dzięki temu produktowni na ranie tworzy się ochronny filtr który szybko łagodzi ból oraz przyspiesza gojenie się ranek.

Bardzo ważna uwaga.

Przed nałożeniem właśnie tego produktu rankę w jamie ustnej należy delikatnie osuszyć wacikiem jałowym który jest dostępny w każdej aptece bez recepty. Zabieg ten najlepiej wykonywać w silikonowych rękawiczkach.

 • bardzo dobrym sposobem jest rozcięcie kapsułki zawierającej witaminę E ( w postaci płynnej). Wyciskamy zawartość bezpośrednio na rankę, ten właśnie zabieg możemy powtarzać kilka razy w ciągu dnia.
 • jeśli hodujesz aloes możesz odciąć listek, przekroić go na pół tak aby cały miąższ z środka był widoczny( tniemy malutkie cieniutkie plasterki i nakładamy je bezpośrednio na rankę ). Aloes łagodzi podrażnienia, świeży jest o wiele bardziej skuteczny od maści dostępnych w aptece. Należy pamiętać jednak aby przed nałożeniem aloesu osuszyć wacikiem rankę.
 • na aftę możemy przyłożyć torebkę z herbatą na ok 5 minut ( herbata powinna być uprzednio zaparzona). Herbata ma właściwości zobojętniające kwasy (a właśnie przez kwasy w jamie ustnej afty są zaczerwienione i odczuwamy ból).

Jeśli chcemy pozbyć się nieznośnego bólu aft:

 • użyjmy żelu na ząbkowanie który stosuje się u dzieci
 • użyjmy miejscowego środka znieczulającego dostępny jest on w aptece

Łagodzenie bólu i zabezpieczenie ranek jest bardzo ważne jednak to nie sprawi że nasz problem chorobowy zniknie musimy zaatakować podłoże które wywołało ranki w naszej jamie ustnej czyli musimy zwalczyć niepożądane bakterie w naszej jamie ustnej.

Ladit 160x600
 • Wymieszaj łyżkę 20% wody utlenionej w 1/2 szklance letniej wody. Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej spożywczej, łyżeczkę soli kuchennej drobnej i dokładnie wszystko razem wymieszaj. Roztworem tym szybko przepłucz jamę ustną i wypluj go - nie należy go połykać nawet w małych ilościach. Afty to otwarte rany podatne na infekcje, woda utleniona jest więc bardzo dobrym środkiem odkażającym je. Zastosowanie w roztworze sody przynosi ulgę i dodatkowo zobojętnia kwasy w naszej jamie ustnej.
 • Warto zaopatrzyć się w swoim domu w nalewkę z  gorzknika kanadyjskiego przemywamy nią ranki  3 razy dziennie, przynajmniej na godzinę przed jedzeniem. Gorzknik kanadyjski działa przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo.
 • Nałóż na ranę kroplę olejku z drzewa herbacianego.
 • Zaparz herbatkę z nagietka lekarskiego. Szklanką gotującej się wody zalej 1?2 łyżeczki suszonych płatków. Parz przez 9 minut, przecedź i odstaw, aż napar stanie się letni i będzie odpowiedni do płukania jamy ustnej. Taki napar możemy stosować bardzo często w ciągu doby.
 • Gdy tylko zauważysz objawy tworzącej się nadżerki (afty), przyjmuj 200 miligramów 2?3 razy dziennie jeżówki.

BARDZO WAŻNA UWAGA!!! Nigdy nie należy stosować jeżówki, jeśli cierpisz na chorobę autoimmunologiczną taką jak np. toczeń, stwardnienie rozsiane, gruźlica.

 • Cynk może znacznie przyspieszać gojenie się aft w jamie ustnej. Przy pierwszych oznakach tworzenia się ranek przyjmuj 23 miligramów cynku dziennie w postaci pastylek do ssania, do momentu kiedy nastąpi poprawa.

UWAGA NIGDY NIE NALEŻY PRZEKRACZAĆ ZALECANEJ DAWKI PONIEWAŻ CYNK W NADMIARZE W NASZYM ORGANIZMIE JEST TOKSYCZNY!!!

 • Witamina C wraz z flawonoidami wspomaga gojenie się błon śluzowych jamy ustnej. Owoce cytrusowe dostarczają witaminy C, ale u niektórych osób mogą wpływać na tworzenie się aft. W zamian przyjmuj po 250 miligramów witaminy C i flawonoidów (wzmacniają skuteczność witaminy C) 3 razy dziennie.

Zawsze gdy zauważamy w swojej jamie ustnej jakiekolwiek zmiany niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Sposoby leczenia opisane w artykule w zależności od danego przypadku mogą mieć różne działanie.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
 • afta leczenie
 • afty leczenie
 • afta leczenie domowe
 • domowe sposoby na afty
 • domowe sposoby na afty w jamie ustnej