Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy aldosteronizmu są związane z niedoborem potasu oraz nadmiaru sodu w organizmie. W konsekwencji dochodzi do zatrzymania wody w organizmie.

Ladit 280x336

Potas jest minerałem, który pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Bierze udział w przewodzeniu impulsów przez neuron, a także zwiększa stopień uwodnienia koloidów komórkowych. Potas pełni też rolę aktywatora licznych enzymów. Zbyt mała ilość potasu w organizmie powoduje jego osłabienie.

Dodatkowo zmniejsza się kurczliwość mięśnia sercowego, a mięśnie szkieletowe i gładkie są osłabione.

Sód jest potrzebny organizmowi ludzkiemu do utrzymania potencjału czynnościowego błon komórkowych. Sód podobnie jak potas bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych przez neurony. Wpływa także na ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych i podwyższa stopień uwodnienia koloidów komórkowych.

Pojawiają się obrzęki. Jeśli chodzi o aldosteronizm objawy obejmują zwiększone pragnienie i częste oddawanie dużej ilości moczu. Wzrasta ciśnienie rozkurczowe i pojawia się problem nadciśnienia tętniczego.

Objawy aldosteronizmu obejmują również zaburzenia pracy mięśnia sercowego

Powiększa się lewa komora serca. Przerost serca można podejrzewać na podstawie badania lekarskiego, jednak zwykle zaleca się jeszcze wykonanie zapisu EKG oraz zdjęć RTG klatki piersiowej lub ECHO serca. Ostatnie badanie jest konieczne do potwierdzenia powiększenia lewej komory serca, ocenie jej stopnia i przyczyny. Przerost komory serca może być spowodowany przeciążeniem przez zwiększony opór, który musi pokonać serce, albo z powodu zwiększonego przepływu krwi.

Ladit 160x600

Chcąc sprostać zwiększonym wymaganiom, serce musi zwiększyć swoją siłę i powiększyć się. Następuje to poprzez zwiększenie wielkości komórek mięśniowych i ich liczby. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest aldosteronizm objawy dotyczą też osłabienia siły mięśni, drętwienia i mrowienia ramion, nóg, stóp i dłoni. Są to tak zwane parestezje.

Drętwieniu i mrowieniu towarzyszy paraliż lub osłabienie. Mogą pojawiać się wraz z uczuciem oszołomienia i utratą przytomności. Parestezji często towarzyszą także zaburzenia mowy, między innymi jąkanie i niewyraźna mowa, a także problemy z chodzeniem i zmiany widzenia. Chcąc ustalić przyczynę parestezji lekarz zleca przeprowadzenie rezonansu magnetycznego, badań ultrasonograficznych, angiogramu i elektromiografii. Chory może także odczuwać kurcze mięśni i przemijające porażenie. Objawy aldosteronizmu obejmują też uczucie zmęczenia i bóle głowy. Jeśli chodzi o aldosteronizm objawy dotyczą też zaburzeń widzenia i wzrostu masy ciała.

Aldosteronizm nie przebiega niezauważony, co ułatwia jego szybkie wykrycie. Gdy chodzi o choroby, takie jak aldosteronizm leczenie umożliwia całkowity powrót chorego do zdrowia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.