Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Alergia na kota czy psa to prawdziwe nieszczęście dla osób, które lubią przebywać w otoczeniu tych istot. Często biorąc pod opiekę jakieś zwierzę ( psa, kota, papugi) nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy na nie uczuleni lub ktoś z rodziny. Po pewnym czasie pojawia się katar, zapalenie spojówek, kichanie a nawet ataki astmy.

Ladit 280x336

Dla miłośnika zwierząt diagnoza ? alergia zwierzęca jest naprawdę dramatyczną diagnozą. Co zrobić nie chcąc rozstać się ze swoim ukochanym zwierzakiem?

Bardzo często decydujemy się na pozostawienie zwierzaka w domu, męcząc się do końca jego dni. W takiej sytuacji tworzy się błędne koło, gdyż leczenie alergii głównie opiera się na pozbyciu się alergenu, a my przecież za wszelką cenę nie chcemy tego zrobić.

Alergia na kota i psa świnkę oraz papugi - alergeny zwierzęce

Alergeny zwierząt domowych takich jak pies i kot lub papuga są bardzo uczulającymi alergenami. Mieszczą się w sierści, piórach, ślinie, moczu zwierząt. Alergeny zwierząt roznoszą się po domu w powietrzu. Alergeny utrzymują się także jakiś czas po pozbyciu się zwierzaka lub po jego śmierci.

Najbardziej silnym alergenem są alergeny kocie - alergia na kota. Białka zawarte w sierści kotów białych są mniej alergiczne niż kotów kolorowych. Koty wykastrowane także uczulają mniej od kotów aktywnych hormonalnie. Dla alergika najlepszym rozwiązaniem jest kot biały wykastrowany samiec.

U psów natężenie alergenów uzależnione jest też od rasy psa  - alergia na psa ? rasy długowłose, śliniące się (owczarki collie, buldogi) są bardziej uczulające niż np. jamniki, czy ratlerki.
Alergię można także odczuwać mając w domu ptaki - alergia na papugę ? papugi, kanarki. Mając uczulenie na pióra papugi lub kanarka, odczuwamy ją także śpiąc pod pościelą z piór ( teraz już rzadziej można ją spotkać w domach).
Alergia na chomiki, myszki, świnką morską również jest bardzo uciążliwa. W szczególności uczulający jest mocz tych zwierząt, które wraz z moczem wydalają białko odpowiedzialne za alergię. Uczulające są fragmenty tego białka zwane epitopami.

Ladit 160x600

Alergia zwierzęca ? objawy

Objawy i przebieg alergii na zwierzęta są uzależnione od wielu czynników, m. in od siły uczulenia, ilości alergenu. Także jest to sprawa indywidualna. Jeśli w rodzinie występują alergicy warto przed decyzją wzięcia zwierzaka do siebie udać się do alergologa i przeprowadzić odpowiednie testy. Ujemny wynik testu także nie daje gwarancji, że na alergię nie zachorujemy po jakimś czasie. Z kolei dodatni wynik testu także nie oznacza, że nie możemy mieć zwierzaka. Dodatni wynik określa, że mamy predyspozycję do uczulenia i jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia u nas objawów alergii, niż u osób z ujemnym wynikiem testu. Także inne przechodzone przez nas alergie, np. na pyłki mogą sprawić, że możemy uczulić się także na zwierzęta.
Objawy alergii na zwierzęta to najczęściej wodnisty katar, kichanie, zapalenie spojówek, a często także astma.

Alergia zwierzęca ? leczenie

W celu wykrycia alergii przeprowadza się testy skórne, a także badanie krwi.
Testy skórne polegają na wprowadzeniu w rozciętą, nakłutą skórę pleców lub przedramienia rozcieńczonych alergenów zwierzęcych ( rożnych zwierząt) i obserwacji czy wystąpią objawy uczulenia. Niestety takie testy mogą dawać fałszywe wyniki ze względu za zanieczyszczenie odczynników.
Badania krwi polegają na badanie obecności przeciwciał IgE, Przeciwciała te są wytwarzane przez układ odpornościowy w trakcie alergii.
Podczas leczenie stosuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosterydy, leki obkurczające naczynia krwionośne a także kromony.
Jeśli jesteśmy uczuleni i idziemy do kogoś z wizytą, gdzie przebywają zwierzęta warto wcześniej przyjąć leki przeciwhistaminowe a także zaopatrzyć się we wziewne aerozole.

Aby zmniejszyć natężenie alergenów wokół nas warto pamiętać o kilku rzeczach :

  • często odkurzać mieszkanie ( nowoczesne odkurzacze są zaopatrzone w różne filtry)
  • myj ręce i włosy
  • często wietrz mieszkanie
  • pamiętaj o kąpieli zwierząt oraz częstym praniu ich posłania


Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • alergia na kota i swinke
  • uczulenie na swinke morska z testowbskornych 1

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.