Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie amyloidozy jest bardzo trudne i złożone, ponieważ nie istnieje lekarstwo, które mogłoby ją wyleczyć.

Ladit 280x336

Jeśli chodzi o chorobę, taką jak amyloidoza leczenie ma charakter objawowy. Leczenie objawowe nie likwiduje przyczyny choroby. Jest ukierunkowane na łagodzenie, albo usunięcie objawów.  Leczenie amyloidozy ma na celu przede wszystkim spowolnienie tempa rozwoju choroby.

Opiera się zatem na ograniczeniu produkcji i odkładania się amyloidu. Leczenie amyloidozy pierwotnej polega na podawaniu choremu leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych, w celu zahamowania wytwarzania białek. Stosowane leki przeciwzapalne to kortykosteroidy, zwane także glikokortykoidami. Są to syntetyczne odpowiedniki hormonów produkowanych przez korę nadnerczy.

Działają w ten sposób, że regulują przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów. Mają działanie nie tylko przeciwzapalne, ale również przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Glikokortykoidy silnie wpływają także na wodno - elektrolitową organizmu.

Zbyt duże dawki elków powodują zespół Cushinga, dlatego dawkowanie musi postępować pod czujnym okiem lekarza. Leki immunosupresyjne działają w ten sposób, że hamują aktywność układu immunologicznego, albo zapobiegają jej. Do grona tego typu środków farmaceutycznych należą omówione wyżej kortykosterydy, a także cytostatyki, przeciwciała i opioidy. Wtórna amyloidoza leczenie ma bardzo podobne do powyżej opisanej odmiany, jednak przebiega ono  w połączeniu z terapią choroby podstawowej.

Ladit 160x600

Leczenie amyloidozy wtórnej opiera się na podawaniu choremu kolchicyny, która ogranicza gromadzenie się amyloidu

Kolchicyna jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy alkaloidów. Ma bardzo toksyczne działanie. Stosuje się go także w leczeniu dny moczanowej. Kolchicyna jest lekiem otrzymywanym z nasion zimowita jesiennego.

Stosowana w dawkach terapeutycznych ma działanie przeciwzapalne i zmniejsza wytwarzanie kwasu moczowego. Amyloid jest szkodliwym, patogenicznym białkiem, które powstaje w organizmie na skutek długiego przebiegu wyniszczających chorób. Amyloid gromadzi się miedzy naczyniami włosowatymi a tkankami narządów.

Uciska i utrudnia lub całkowicie uniemożliwia wymianę substancji między krwią a komórkami. Amyloid ma postać pozakomórkowych złogów, powstających stopniowo, w wyniku wyniszczającego działania różnych chorób. Amyloid odkłada się nie tylko w przypadku amyloidozy. Towarzyszy również chorobie Alzheimera. Amyloid składa się z białka włókienkowego. Jest to składnik pochodzący z białka surowiczego i glikosaminoglikanu.

Złogi amyloidu mają różny skład, ale wspólne cechy morfologiczne.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.