Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy amyloidozy zależą przede wszystkim od tego, gdzie odkłada się patologiczne białko i jaka jest jego ilość.

Ladit 280x336

Amyloid jest białkiem odkładającym w organizmie w formie pozakomórkowych złogów w przebiegu różnych chorób, między innymi choroby Alzheimera. Amyloid składa się między innymi z białka włókienkowego. Białko to pochodzi od glikosaminoglikanu i białka surowiczego.

Mimo różnorodnego składu, złogi amyloidu mają bardzo podobne cechy morfologiczne. Zlokalizowana w nerkach amyloidoza objawy ukazuje w postaci niewydolności nerek, białkomoczu i zespołu nerczycowego. Niewydolność nerek jest stanem upośledzenia nerek ponad możliwość ich kompensacji.

Niewydolność może być przewlekła, albo ostra. Białkomocz polega na występowaniu białka w moczu. Można wyróżnić białkomoczy fizjologiczny i patologiczny. W drugim przypadku dobowa utrata białka z moczem jest wyższa niż 500 mg.

Zwykle towarzyszy poważnym chorobom nerek, między innymi zapaleniu kłębuszków nerkowych. Zespół nerczycowy zwany także nefrotycznym jest zespołem objawów chorobowych spowodowany zbytnią utartą białka wraz z moczem.

Objawy amyloidozy w sercu dotyczą niewydolności serca i zaburzeń przewodzenia, które prowadzą do arytmii.

Ladit 160x600

Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego przepływu krwi w organizmie. Arytmią serca określa się zaburzenia rytmu serca. Dotyczą przyśpieszenia, spowolnienia, albo nieregularnej pracy tego narządu.Arytmia należy do najczęściej występujących chorób serca. Zaburzenia tego typu zwykle towarzyszą innym schodzeniom.

Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest amyloidoza objawy mogą dotyczyć choroby Alzheimera

Dzieje się tak, gdy patologiczne białko gromadzi się w mózgu. Choroba Alzheimera jest degeneracyjną chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się głównie występowaniem otępienia. Została opisana przez niemieckiego psychiatrę i neuropatologa na początku XX w., stąd jej nazwa.

Objawy amyloidozy rozwijającej się w języku, wątrobie i śledzionie powodują powiększenie tych narządów. Rozwija się więc makroglosja, hepatomegalia oraz splenomegalia. Są to najczęściej występujące zespoły zaburzeń.

Makroglosja jest stanem, w którym język przybiera nadmierne rozmiary. Może być zaburzeniem rozwojowym, ale także być spowodowany groźną chorobą lub guzem nowotworowym języka. W przypadku choroby, takiej jak amyloidoza objawy mające dominujący charakter to przede wszystkim zajęcie nerek.

Występuje u 30% osób cierpiących na to schorzenie. Objawem dominującym często są też zaburzenia pracy serca. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.