Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Amyloidoza (łac. amyloidosis) jest znana również pod nazwą skrobiawicy i betafibrylozy.

Ladit 280x336

Schorzenie polega na tym, że poza komórkami organizmu odkładają się różne rodzaje białka biologicznie nieaktywnego. Patologiczne białko jest zwane amyloidem, stąd nazwa choroby. Gromadzi się między tkanką a naczyniami włosowatymi, w wyniku długiego przebiegu wyniszczających chorób.

Wywołuje ucisk i utrudnia, albo uniemożliwia wymianę substancji między krwią i komórkami. Amyloidoza atakuje głównie takie narządy, jak śledziona, nerki i wątroba, a także serce. Powoduje zaburzenia ich pracy, wpływając w ten sposób na ogólne pogorszenie stanu zdrowia chorego. Choroba zaczyna się zwykle po czterdziestym roku życia.

Amyloidoza występuje w kilku odmianach. Amyloidoza pierwotna jest związana z gromadzeniem białka AL. Są to łańcuchy lekkie immunoglobulin, przeciwciał, znajdujących się w surowicy i płynach ustrojowych. Są syntetyzowane przez komórki układu immunologicznego, takie jak limfocyty B i plazmocyty.

Amyloidoza wtórna wiąże się ze złogami białka SAA

Dochodzi do niej w wyniku przewlekłych chorób zapalnych i chłoniakach. Może również towarzyszyć niektórym zaburzeniom uwarunkowanym genetycznie. Amyloidoza dializacyjna jest skutkiem kilkunastu lat dializ beta 2.

Ladit 160x600

Z biegiem czasu mikroglobulina gromadzi się w okolicy cieśni nadgarstka powodując chorobę. ?2-mikroglobulina należy do grona białek niskocząsteczkowych, które są obecne na powierzchni większości komórek ustroju, zwłaszcza na limfocytach T, B, a także makrofagach. Amyloidoza wrodzona może być związana z gelsoliną, albo reprezentować typ ATTR.

Gelsolina jest jednym z białek, których zadaniem jest wiązanie aktyny. Gelsolina jest białkiem składającym się z sześciu segmentów. Może szybko ulec przebudowaniu, co jest bardzo istotne podczas gojenia ran, agregacji płytek krwi ,a także innych procesów, w przypadku których wymaga się dużej mobilności komórek.

Ze względu na wielość odmian tej choroby, bardzo dużą rolę odgrywa właściwie przeprowadzona diagnostyka. Lekarz zaleca zwykle wykonanie badań biopsyjnych, genetycznych i biochemicznych. Białka wiążące aktynę to dodatkowe białkowe składniki mikrofilamentów - są określane mianem ABP.

Schorzenie, o którym mowa należy do poważnych chorób. Chory potrzebuje oparcia w rodzinie i znajomych. Warto nawiązać kontakt z grupą wsparcia lub odpowiednią organizacją. Ryzyko dotyczące amyloidozy wzrasta wtedy, gdy zostają zajęte narządy, które odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka, np. serce, albo nerki. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.