Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie anafilaksji polega na usunięciu alergenu, zapewnieniu drożności dróg oddechowych oraz ułożeniu chorego w leżącej pozycji.

Ladit 280x336

Powinien mieć uniesione kończyny dolne, aby zespół reanimacyjny mógł przetoczyć odpowiednią ilość krwi. Jeżeli chory straci przytomność, powinien zostać ułożony w pozycji bocznej.
Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest anafilaksja leczenie objawowe polega na podaniu adrenaliny. Substancja jest podawana domięśniowo. Osoby, które są narażone na ryzyko wystąpienia wstrząsu, powinny mieć przy sobie dwa automatyczne wstrzykiwacze z adrenaliną, np. EpiPen.

Adrenalina jest lekiem pierwszego rzutu. Adrenalina zwana też epinefryną jest hormonem zwierzęcym produkowanym przez gruczoły dokrewne i wydzielany w zakończeniach włókien współczulnego układu nerwowego. Adrenalina jest stosowana w przypadkach zatrzymania krążenia krwi.

Pobudza kurczliwość mięśnia sercowego, poprawia przewodzenie bodźców w sercu orz skuteczność defibrylacji elektrycznej.

Stosowana w przypadku anafilaksji bardzo szybko likwiduje objawy ostrej reakcji o podłożu alergicznym. Powoduje błyskawiczny skurcz naczyń krwionośnych, podnosząc ciśnienie krwi. W efekcie działania adrenaliny rozluźniają się mięśnie gładkie oskrzeli i gardła, co umożliwia prawidłowe oddychanie.

Dodatkowo, epinefryna zmniejsza opuchliznę pojawiającą się wokół ust i na twarzy.

Ladit 160x600

Adrenalina jest podawana domięśniowo, podskórnie, albo dożylnie. Lek podany domięśniowo wchłania się szybko i równie szybko ulega rozkładowi. Znacznie wolniej działa podana podskórnie. Jeżeli epinefryna zostaje podana dożylnie, jej działanie jest szybkie, ale krótkie. Ten sposób jest wykorzystywane przy reanimacji.

Leczenie anafilaksji w przypadku obrzęku krtani czy zaburzeń oddychania polega na intubacji

Nie zawsze można wykonać intubację. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się konikopunkcję igłową. W przypadku schorzenia, takiego jak anafilaksja leczenie ma charakter objawowy i przyczynowy. W pierwszej kolejności usuwa się objawy wstrząsu, podając odpowiednie środki hamujące reakcję alergiczną. Następnie lekarz poszukuje przyczyny anafilaksji i podejmuje kroki, w celu zminimalizowania ryzyka ponownego wystąpienia wstrząsu.

Leczenie anafilaksji opiera się również na zastosowaniu leków przeciwhistaminowych, akortykosterydów, a także teogiliny i dopaminy.

W sytuacji wystąpienia choroby, jaką jest anafilaksja leczenie trzeba podjąć natychmiast. Zatrzymanie oddechu lub krążenia, które występuje w przebiegu wstrząsu anafilaktycznego, stwarza realne zagrożenie dla życia. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie resuscytacji. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.