Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy anafilaksji występują po upływie kilku lub kilkunastu minut od kontaktu z alergenem.

Ladit 280x336

Reakcje, które pojawiają się do 20 minut od kontaktu z antygenem charakteryzują się najbardziej ciężkim przebiegiem. Warto wiedzieć, że anafilaksja objawy miewa wtórne. Po pierwszym wstrząsie może pojawić się kolejny. Zwykle okres między nimi wynosi od jednej do sześciu godzin.

Pierwsze objawy anafilaksji są związane ze zmianami skórnymi, które pojawiają się w miejscu kontaktu z alergenem. Narasta obrzęk i można zaobserwować rumień. Jest to innymi słowy miejscowe zaczerwienienie skóry. Powstaje w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod skórą.

Jeśli chodzi o chorobę, taką jak anafilaksja objawy w miarę upływu czasu narastają. Rumieniowi zaczyna towarzyszyć świąd, pokrzywka, łzawienie i wyciek z nosa. Chory cierpi na ból głowy i dysfonię. Dysfonia polega na osłabieniu głosu. Wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu krtani i guzków śpiewaczych, albo z porażenia nerwu krtaniowego wstecznego.

Pokrzywka ma postać bąbli różnej wielkości. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego występują pokrzywka ostra. Kolejny etap wstrząsu anafilaktycznego nosi nazwę nasilonej reakcji ogólnej.

Ladit 160x600

Objawy anafilaksji charakterystyczne dla tej fazy to przede wszystkim arytmia, tachykardia, duszność i hipotonia oraz nudności i biegunka

Arytmia to zaburzenia rytmu serca, które objawiają sie przyśpieszeniem, spowolnieniem lub nieregularną pracą wspomnianego narządu. Tachykardia jest zwana także częstoskurczem. Objawia się tym że akcja serca przyspiesza i wynosi powyżej stu uderzeń na minutę.

Hipotonia jest stanem obniżonego napięcia mięśniowego. Należy do stanów towarzyszących chorobom wrodzonym i nabytym.

Następnie dochodzi do obrzęku krtani, zaburzeń świadomości i ciężkiej hipotonii.  W przypadku choroby, takiej jak anafilaksja objawy świadczące o ostatniej fazie wstrząsu to niewydolność narządowa, w tym głównie krążeniowa. Niewydolność krążenia zwana też zastojową niewydolnością serca występuje wtedy,gdy serce pompuje za mało krwi.

Prowadzi to do zastojów w płucach, kończynach oraz w innych tkankach. Objawy niewydolności krążenia nie zawsze są bardzo dobrze widoczne. Początkowo mogą w ogóle nie występować. Płytki oddech, poczucie dezorientacji oraz puchnięcie stóp i nóg to główne symptomy niewydolności krążenia.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego prowadzi ona do zatrzymania oddechu, a w konsekwencji do śmierci chorego. Jedynym sposobem, aby temu zapobiec jest udzielenie pierwszej pomocy.



 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.