Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Andropauza (łac. andropausis) jest okresem w życiu mężczyzny, który zapowiada zbliżającą się starość.

Ladit 280x336

Andropauza obejmuje zmiany w różnych dziedzinach funkcjonowania jednostki. Zmiany mają podłoże somatyczne, psychologiczne i seksualne oraz dotyczą wielu narządów. Męskie klimakterium jest diagnozowane nie tylko na podstawie badań hormonalnych.

Konieczne jest zbadanie zmian w układzie endokrynnym, a także innych zmian biochemicznych zachodzących w organizmie starzejącego się mężczyzny.

Lekarz, który stwierdza przekwitanie męskie bada także oznaki i objawy psychofizyczne. Dopiero po szczegółowa analiza pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy. Andropauza opiera się przede wszystkim na zmianach w układzie endokrynnym.

Wraz z upływem lat w ciele mężczyzny stopniowo spada stężenie niektórych hormonów, w tym między innymi płciowych oraz hormonów wzrostu i melatoniny.

Spadek poziomu tych substancji jest spowodowany wielonarządowym starzeniem się organizmu. Prawidłowa gospodarka hormonalna jest zależna od wielu czynników.

Największą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, czynniki psychospołeczne i socjoekonomiczne. Bardzo duży wpływ na męskie klimakterium ma tryb życia, nałogi, dieta, aktywność fizyczna, a także obecność innych schorzeń.

Ladit 160x600

Andropauza u mężczyzn wiąże się głównie ze spadkiem stężenia hormonów takich, jak testosteron, DHEA, estradiol, hormon wzrostu, melatonina i estron.

Testosteron jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grona podstawowych męskich hormonów płciowych zaliczanych do androgenów. Jest produkowany przez jądra i korę nadnerczy. DHEA jest naturalnym hormonem sterydowym wytwarzanym z cholesterolu przez nadnercza. Bardzo przypomina testosteron i estradiol pod względem struktury chemicznej. Estradiol jest sterydowym hormon płciowym i podstawowym, naturalnym estrogenem .

Na wpływ na zachowanie seksualne. Estron zwany też folikuliną działa podobnie jak estradiol. Hormon wzrostu, znany też jako somatotropina odpowiada za tempo wzrostu i rozwój. Melatonin jest natomiast organicznym związkiem chemicznym. U zwierząt jest syntetyzowany  w szyszynce - reguluje rytm aktywności człowieka. Wraz z procesem starzenia się organizmu dochodzi do zwapnienia szyszynki.

Wpływa to znacznie na zmniejszenie ilości zsyntetyzowanej melatoniny. Osoby w wieku 80 lat i więcej mają problemy ze snem.

Bardzo często sypiają w ciągu dnia i wcześnie wstają. Melatonina powstaje również w siatkówce i w komórkach enterochromatofilnych przewodu pokarmowego. Męskie klimakterium jest bardzo złożonym i nieuchronnym procesem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.