Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Pierwsze objawy anemii górników to zaburzenia apetytu, zaparcia i zmęczenie. Zaparcie jest potocznie zwane obstrukcją i zatwardzeniem.

Ladit 280x336

Osoby zdrowe oddają od jednego do dwóch stolców dziennie. Zaparcia to częsta dolegliwość, dlatego niekoniecznie musi oznaczać zakażenie pasożytem. Zazwyczaj jest konsekwencją przyjmowania zbyt małej ilości płynów przy zbyt wysokim spożyciu błonnika. Zaparcia są dolegliwością, która dotyka głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia, osoby w podeszłym wieku, a także kobiet w ciąży. W przypadku chorób wywołanych pasożytami, tak jak anemia górników objawy pogłębiają się wraz z rozwojem pasożytów.

Nicienie wywołujące schorzenie dostają się do układu pokarmowego, powodując nie tylko ubytek żelaza, ale także zaburzenia w pracy układu trawiennego.

W organizmie człowieka znajduje się około 4 - 5 mg żelaza. 70% całkowitej ilości żelaza przybiera postać hemoglobiny. Pozostała część znajduje się w mięśniach, a dokładniej mówiąc w mioglobinie. Jest to czerwony barwnik mięśni, który przenosi tlen wewnątrz komórki. Żelazo jest magazynowane w wątrobie, szpiku i śledzionie.

Niedobór żelaza powoduje spadek sprawności fizycznej, słabą pamięć, zły nastrój, a także obniżenie koncentracji i sprawności umysłowej. Na skutek niedoboru tego minerału dochodzi do osłabienia odporności na przeziębienia i infekcje. Mogą wystąpić zaburzenia rytmu pracy serca. Częste i niepokojące objawy anemii górników to  biegunki i zaparcia. Chroniczne zmęczenie towarzyszące anemii jest coraz bardziej uciążliwe.

Ladit 160x600

W ostrej fazie choroby towarzyszy mu przyspieszony rytm serca, płytki oddech, osłabienie, obrzęki i krwotoki.

Objawy anemii górników zwykle obejmują również zimną w dotyku skórę

Są to niegroźne symptomy, które zwykle nie uniemożliwiają wykonywania codziennych czynności. Niemniej jednak stopniowo pogłębiająca się niedokrwistość jest dużym zagrożeniem. Osoby cierpiące na silną anemię nie są w stanie wykonać podstawowych czynności, obniża się ich kondycja psychiczna i fizyczna.

Objawy anemii górników często są ignorowane. W przypadku wystąpienia zaparć i biegunek oraz chronicznego zmęczenia, warto zrobić badania kału.

Pozwalają na sprawdzenie, czy w organizmie chorego nie doszło do zakażenia nicieniem. Łagodny przebieg, jakim cechuje się anemia górników objawy mało niepokojące i całkiem dobry stan ogólny chorego sprawiają, że choroba jest wykrywana dopiero w zaawansowanej fazie rozwoju.

Chcąc zapobiec jej rozwojowi, należy przestrzegać higieny osobistej, myć owoce i warzywa przed zjedzeniem, a także wykonywać badania okresowe krwi, raz na kwartał. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.