Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Anemia górników (łac. Ancylostomosis) jest chorobą wywołaną przez zarażenie nicieniem. Nicienie żyją w wodach szczelinowych, glebie i środowisku wodnym.

Ladit 280x336

Są silnie wydłużone i mają zróżnicowane rozmiary. Zewnętrzną powłokę ciała nicieni pokrywa wór powłokowo - mięśniowy. Większość nicieni jest rozdzielnopłciowa i jajorodna. Drobnoustrojem odpowiedzialnym za anemię górników jest zwykle tęgoryjec dwunastnicy, stąd też anemia górników często jest określana mianem choroby tęgoryjcowej.

Tęgoryjec dwunastnicy jest pasożytem człowieka o jasnoróżowym kolorze, bytującym w dwunastnicy. Do zakażenia często dochodzi poprzez połknięcie jaj znajdujących się w zanieczyszczonej wodzie, albo na niedomytych owocach i warzywach. Pasożyt żywi się nabłonkiem dwunastnicy i krwią.

Drobnoustrój występuje w kopalniach, gdzie panuje odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza sprzyjające jego rozwojowi. Zakażenie pasożytem powoduje, że u człowieka pojawia się niedobór żelaza. Prowadzi to do anemii i uszkodzenia błony śluzowej pokrywającej jelita.

Anemia górników pogłębia się w miarę rozwoju pasożyta

Tęgoryjec sięga około 1,5 cm długości. Samice tego drobnoustroju składają średnio 10 000 jaj.

Ladit 160x600

Jeżeli dojdzie do kontaktu skóry człowieka z larwą pasożyta, po około pięciu lub sześciu dniach dochodzi do przeniknięci jej do naczyń układu limfatycznego i krwionośnego człowieka. Pasożyt uszkadza śluzówkę jelita, stąd krwawienie ze ścianek jelit.

Nadmierna utrata krwi przyczynia się do pogłębienia anemii. Dodatkowo uszkodzenia słabo się regenerują, bo wydzielina pasożyta utrudnia krzepnięcie krwi. Diagnoza anemii górników odbywa się na podstawie mikroskopowej analizy kału.

Nie jest to możliwe we wczesnej fazie zakażenia. Powikłania anemii górników wiążą się z hipereozynofilią. Jest to stan, który charakteryzuje się podniesioną liczbą eozynofilów. Może mieć charakter wtórny, albo reaktywny. Jest skutkiem zakażenia pasożytami, a także chorób alergicznych i nowotworowych.

Hipereozynofilia pierwotna jest spowodowana zaburzeniami w funkcjonowaniu komórek szpiku. Towarzyszy ostrej białaczce szpikowej, albo limfoblastycznej. Wyróżnia się też hipereozynofilię idiopatyczną i samoistną. Wywołuje uszkodzenia serca, skóry i układu nerwowego.Na anemię górników, czyli chorobę tęgoryjcową, cierpią miliony osób na całym świecie.

Szacuje się, że zakażonych tym pasożytem jest do 740 mln ludzi. W większości są to mieszkańcy Afryki i Azji, a dokładniej mówiąc tych krajów, w których warunki sanitarne reprezentują niski poziom.

Przyczyny anemii górników są związane z brakiem higieny, więc chcąc zapobiec zakażeniu, należy dokładnie myć owoce i warzywa, przed zjedzeniem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.