Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Anemia (łac. anaemia) jest zwana chorobą kobiet, ponieważ większość zachorowań dotyczy właśnie płci żeńskiej.

Przyczyny powstania anemii to niedobór żelaza, a także zbyt mała ilość witaminy B12 lub kwasu foliowego. Nieleczona anemia Może wywołać normalne funkcjonowanie serca i płuc, a także spowodować przejściową bezpłodność. Zaburzenia płodności są zwykle przejściowe i krótkotrwałe.

Po dostarczeniu organizmowi odpowiednich suplementów z witaminami bezpłodność mija. Powikłania anemii u kobiet w ciąży są związane z ryzykiem wad urodzeniowych u dziecka. Mogą doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa.

Jeżeli anemia jest związana z brakiem kwasu foliowego, to może przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Anemia w ciąży jest szczególnie groźna

Niewiele osób wie, co to anemia. Stan zwany także niedokrwistością, polega na niedoborze krwinek czerwonych i hemoglobiny. Wyróżnia się kilka odmian anemii. Aplastyczna anemia przyczyny ma w niedoczynności szpiku lub w jego zaniku. Zaburzenia związane ze szpikiem są powodowane przez niektóre leki.

Szczególnie duże zagrożenie stwarza antybiotyk chloramfenikol. U osób nadwrażliwych prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia szpiku. Niekiedy aplastyczna anemia przyczyny swe bierze z autoalergii.

Jest wówczas powodowana przez immunologiczne mechanizmy autoagresywne. Silna anemia może być związana z niedoborem żelaza. Należy do najczęściej spotykanych typów niedokrwistości.

Niedostatek minerału powoduje zaburzenia syntezy hemoglobiny. W przypadku schorzeń takich, jak anemia przyczyny niedoboru żelaza są związane ze zmniejszoną ilością żelaza w diecie, zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo  w okresie dojrzewania, a także zmniejszonym wchłanianiem żelaza z pożywienia.

Jakie są rodzaje niedokrwistości

Wyróżnia się także niedokrwistość nadbarwliwą i niedobarwliwą. W przypadki anemii nadbarwliwej niedobór czerwonych krwinek jest większy niż niedostatek hemoglobiny.

Występuje zwykle w połączeniu z niedoborem witaminy B12. Niedokrwistość niedobarwliwa wiąże się natomiast z tym, że niedobór hemoglobiny jest większy niż niedostatek krwinek czerwonych. Przeważnie wiąże się z niedoborem żelaza. Prawidłowa ilość żelaza w organizmie dorosłego, zdrowego człowieka wynosi około 4 - 5 gramów.

Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, mioglobiny, licznych enzymów i białek. Jednym z typów anemii jest niedokrwistość hemolityczna. Jest konsekwencją nadmiernej hemolizy krwinek czerwonych. Towarzyszy jej powiększona śledziona. W szpiku, w bardzo szybkim tempie tworzą się nowe krwinki czerwone. Stan jest groźny dla zdrowia.

Może prowadzić do żółtaczki hemolitycznej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • anemia skutki
  • skutki anemii
  • nieleczona anemia
  • silna anemia
  • anemia przyczyny i skutki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.