Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Anemia (łac. anaemia) jest zwana chorobą kobiet, ponieważ większość zachorowań dotyczy właśnie płci żeńskiej.

Ladit 280x336

Przyczyny powstania anemii to niedobór żelaza, a także zbyt mała ilość witaminy B12 lub kwasu foliowego. Nieleczona anemia Może wywołać normalne funkcjonowanie serca i płuc, a także spowodować przejściową bezpłodność. Zaburzenia płodności są zwykle przejściowe i krótkotrwałe.

Po dostarczeniu organizmowi odpowiednich suplementów z witaminami bezpłodność mija. Powikłania anemii u kobiet w ciąży są związane z ryzykiem wad urodzeniowych u dziecka. Mogą doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa.

Jeżeli anemia jest związana z brakiem kwasu foliowego, to może przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Anemia w ciąży jest szczególnie groźna

Niewiele osób wie, co to anemia. Stan zwany także niedokrwistością, polega na niedoborze krwinek czerwonych i hemoglobiny. Wyróżnia się kilka odmian anemii. Aplastyczna anemia przyczyny ma w niedoczynności szpiku lub w jego zaniku. Zaburzenia związane ze szpikiem są powodowane przez niektóre leki.

Szczególnie duże zagrożenie stwarza antybiotyk chloramfenikol. U osób nadwrażliwych prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia szpiku. Niekiedy aplastyczna anemia przyczyny swe bierze z autoalergii.

Ladit 160x600

Jest wówczas powodowana przez immunologiczne mechanizmy autoagresywne. Silna anemia może być związana z niedoborem żelaza. Należy do najczęściej spotykanych typów niedokrwistości.

Niedostatek minerału powoduje zaburzenia syntezy hemoglobiny. W przypadku schorzeń takich, jak anemia przyczyny niedoboru żelaza są związane ze zmniejszoną ilością żelaza w diecie, zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo  w okresie dojrzewania, a także zmniejszonym wchłanianiem żelaza z pożywienia.

Jakie są rodzaje niedokrwistości

Wyróżnia się także niedokrwistość nadbarwliwą i niedobarwliwą. W przypadki anemii nadbarwliwej niedobór czerwonych krwinek jest większy niż niedostatek hemoglobiny.

Występuje zwykle w połączeniu z niedoborem witaminy B12. Niedokrwistość niedobarwliwa wiąże się natomiast z tym, że niedobór hemoglobiny jest większy niż niedostatek krwinek czerwonych. Przeważnie wiąże się z niedoborem żelaza. Prawidłowa ilość żelaza w organizmie dorosłego, zdrowego człowieka wynosi około 4 - 5 gramów.

Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, mioglobiny, licznych enzymów i białek. Jednym z typów anemii jest niedokrwistość hemolityczna. Jest konsekwencją nadmiernej hemolizy krwinek czerwonych. Towarzyszy jej powiększona śledziona. W szpiku, w bardzo szybkim tempie tworzą się nowe krwinki czerwone. Stan jest groźny dla zdrowia.

Może prowadzić do żółtaczki hemolitycznej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • anemia skutki
  • skutki anemii
  • nieleczona anemia
  • silna anemia
  • anemia przyczyny i skutki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.