Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku zaburzenia, takiego jak anoreksja leczenie jest trudnym i długotrwałym procesem.

Ladit 280x336

Podczas jego trwania trzeba jednak uważać, bo łatwo przegapić moment nawrotu. Podstawowe cele terapii anoreksji jest pomoc w zrozumieniu istoty choroby. Dzięki temu chora osoba uświadamia sobie, że utrzymujące się objawy zagrażają jej zdrowiu i życiu.

Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest anoreksja leczenie ma na celu osiągnięcie prawidłowej wagi ciała, odpowiedniej do jej wieku i wzrostu. Intensywny przyrost masy nie jest jednak wskazany, ponieważ może wywołać u chorej silny lęk przed otyłością.

Anoreksja leczenie ma także związane z kształtowaniem prawidłowych nawyków żywieniowych oraz uczeniem się zasad prawidłowego odżywiania się. Trzeba przekonać chorą do tego, aby przestała stosować patologiczne sposoby obniżania masy ciała. Leczenie anoreksji polega również na rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Dzięki temu nie będzie konieczności odwoływania się do patologicznych zachowań żywieniowych.
Leczenie anoreksji w szpitalu ma miejsce zwykle wtedy, gdy masa ciała chorego jest bardzo niska oraz lekarz stwierdza poważne zaburzenia fizjologiczne, a dotychczas stosowane leczenie ambulatoryjne nie przynosi skutków. Główne cele hospitalizacji to poprawa stanu somatycznego, a także przyrost masy ciała oraz rozwijanie umiejętności prawidłowego odżywiania się.

Ladit 160x600

Leczenie anoreksji pomaga również zmniejszyć skutki wyniszczenia organizmu

Skuteczność tej metody leczenia jest jednak niska. Zwykle po wypisaniu pacjentek ze szpitala, bardzo często dochodzi od nawrotu choroby.  Najbardziej skuteczne metody to terapia biologiczna, terapia psycho-dynamiczna, terapia poznawczo - behawioralna i rodzinna.

Terapia biologiczna pozwala na poprawę stanu somatycznego pacjentki. Jej celem jest przeciwdziałanie wyniszczeniu organizmu i ustabilizowanie masy ciała. Opiera się na stosowaniu hospitalizacji, leczenia dietetycznego, leków przeciwdepresyjnych i preparatów odżywczych oraz terapii hormonalnej.

Terapia psycho-dynamiczna polega na odizolowaniu chorego od dysfunkcjonalnej rodziny oraz złagodzeniu poczucia winy. Środki stosowane podczas terapii to psychoterapia poglądowa, a także psychoterapia oparta na związku psychoterapeutycznym.

Osoba chora uczy się nazywać własne uczucia, akceptować swoje ciało oraz konstruktywnie radzić sobie z emocjami. Terapia poznawczo - behawioralna również pozwala radzić sobie z emocjami i zachowaniami w wielu sytuacjach życiowych, bez potrzeby odwoływania się do nieprawidłowych zachowań żywieniowych.

Efektem terapii jest też poprawa stanu psychicznego i somatycznego pacjenta. Leki na anoreksje są skuteczne, ale dla uzyskania trwałego efektu, trzeba zastosować terapię. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.