Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Anoreksja (łac. anorexia nervosa) czyli inaczej jadłowstręt psychiczny dotyka wiele osób niezależnie od wieku i rasy. Najczęściej anoreksja pojawia się u dziewcząt w okresie dorastania (wtedy też najczęściej zwraca się uwagę na swój wygląd).

Ladit 280x336

Anoreksja nie jest chorobą dziedziczną.  Osoba która choruje na anoreksję zaczyna bardzo szczegółowo zwracać uwagę na swoją wagę - jest to o tyle niepokojące jeśli nigdy wcześniej coś takiego nie miało miejsca - to pierwszy sygnał że może to być początek objawów anoreksji.

Pierwsze objawy anoreksji

Osoby chorujące na jadłowstręt psychiczny stopniowo zmniejszają dzienne spożywanie pokarmów aż do momentu krytycznego gdzie podczas zaawansowanej choroby nie jedzą prawie nic. Bardzo często chorobie tej towarzyszą wymioty zaraz po spożytym poprzednio posiłku. Ciągłe stanie przed lustrem i twierdzenie że jest się grubą osobą gdy w rzeczywistości powinno zaniepokoić najbliższych.  Objawy anoreksji są niezwykle groźne (bardzo często w początkowej fazie nie są zauważane przez najbliższe otoczenie).

Ladit 160x600

Anoreksja przyczyny

Przyczyny anoreksji są dobrze znane - wiele młodych osób popada w tą chorobę ponieważ nie radzi sobie z codziennymi życiowymi problemami - waga jest tylko pretekstem do tego aby zacząć się głodzić. Dzisiejsza młodzież kultywuje szczupłą sylwetkę tak bardzo promowaną w Tv oraz w każdym czasopiśmie. Młode osoby również chcą idealnie wyglądać dlatego też zaczynają stosować coraz bardziej radykalne diety w rzeczywistości doprowadzając się nawet do śmierci.  Anorektyk widzi się cały czas jako grubą i brzydką osobę. Tak drastyczne odchudzanie doprowadza do wielkiego wyniszczenia całego organizmu.

Nieleczona anoreksja może doprowadzić do śmierci dzieje się tak w ponad 20% przypadków. Gdy waga danej osoby spada powyżej normy, oraz pojawia się lęk przed pojawieniem się dodatkowych kilogramów. Skutki anoreksji nieleczonej niestety są opłakane.

Anoreksja u dzieci pojawia się coraz częściej.

Aby wyleczyć chorą osobę konieczne jest jej hospitalizowanie w zakładzie psychiatrycznym. Podczas leczenia stosuje się zarówno środki farmakologiczne jak i również terapię psychiatryczną. Gdy osoby pojawiające się w szpitalu są już skrajnie wygłodzone konieczne jest dożylne podawanie kroplówek w celu uniknięcia odwodnienia, dodatkowo stosuje się sztuczne karmienie.