Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Anorgazmia (łac. anorgasmia) jest dysfunkcją seksualną polegającą na zaburzeniu w występowaniu orgazmu. Nie udaje się go osiągnąć w czasie stosunku, pomimo że występują typowe objawy podniecenia seksualnego.

Ladit 280x336

Anorgazmia może być pierwotna lub wtórna. Anorgazmia pierwotna polega na tym, że nigdy nie występował orgazm.

Anorgazmia wtórna polega natomiast na tym, że dawniej orgazm występował, ale w wyniku oddziaływania pewnych czynników doszło do zaburzeń w tej sferze. Trzecim rodzajem anorgazmii jest anorgazmia sytuacyjna, która polega na tym, że pojawia się w określonych momentach.

Zarówno zaburzenie u kobiet, jak i anorgazmia u mężczyzn może być spowodowana czynnikami psychologicznymi. Anorgazmia u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet. Anorgazmia u mężczyzn może być powiązana z niemocą seksualną (tzw. impotencją).

Anorgazmia skutek uboczny nerwicy?

U kobiet choroba może mieć podłoże nerwicowe. Anorgazmia charakteryzuje się niemożnością przeżywania orgazmu w wyniku pobudzania ze strony partnera, w wyniku samopobudzania się i mimo wielokrotnych prób jego wywołania.

Wszystkie kryteria muszą występować łącznie.

Anorgazmia pozorna nie jest chorobą i polega na tym, że partner świadomie blokuje przebieg naturalnego podniecenia uniemożliwiając przejście w fazę orgazmu. Jest to możliwe dzięki odwróceniu uwagi, bezruchu, albo zahamowaniu pobudzenia seksualnego. Anorgazmia pozorna może doprowadzić do anorgazmii wtórnej.

Ladit 160x600

Jakie czynniki wpływają na pojawienie się anorgazmii?

Czynniki wpływające na pojawienie się anorgazmii mają charakter biologiczny, psychogenny i społeczno-kulturowy. Przyczyny biologiczne obejmują wady anatomiczne i czynnościowe narządów płciowych, przewlekłe choroby i zaburzenia hormonalne lub neurologiczne. Dotyczą także zmian urazowych, leków i uzależnień.

Przyczyny psychogenne obejmują urazowe przeżycia w przeszłości, lęki, błędy w sztuce miłosnej, zaburzenia dotyczące roli płciowej lub relacji partnerskiej. Dysfunkcje seksualne partnera i utrwalone nawyki masturbacyjne również mogą przyczynić się do wystąpienia anorgazmii.

Przyczyny społeczno-kulturowe są związane z rygoryzmem religijnym oraz wychowaniem w społeczeństwie o represyjnym stosunku do seksualności i ciała.

Odczuwanie orgazmu jest subiektywną i indywidualną cechą. Żeby mógł wystąpić muszą zostać pobudzone strefy erogenne, prawidłowe przeżywanie faz cyklu reakcji seksualnej, które poprzedzają orgazm, czyli faza pożądania i podniecenia. Inne warunki to sprawne struktury układu nerwowego, a także właściwa budowa i czynności narządów płciowych.

W razie pojawienia się zakłóceń przerywających łuk odruchowy reakcji seksualnej występują zaburzenia przeżywania orgazmu, albo anorgazmia, czyli jego brak.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • anorgazmia
  • dysfunkcje erogenne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.