Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niefarmakologiczne leczenie artrozy składa się z wielu etapów. Opiera się na zmodyfikowaniu czynników wyzwalających i nasilających zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów.

Ladit 280x336

Chory powinien zostać przebadany pod kątem występowania wad postawy. Jeżeli występują, należy przystąpić do ich korekcji. W przypadku współwystępowania nadwagi lub otyłości, konieczna jest zmiana diety.

Leczenie artrozy wymaga powrotu do prawidłowej wagi. Należy wspomagać odciążanie stawów poprzez stosowanie urządzeń ortopedycznych.

Niefarmakologiczne leczenie artrozy wymaga stosowania lasek, stabilizatorów stawu i kul. Laska musi być używana po stronie przeciwnej do najbardziej bolesnego stawu. Leczenie artrozy obejmuje również dostosowanie się chorego do zaleceń dotyczących codziennego odpoczynku i dozwolonej aktywności fizycznej.

Postępowanie niefarmakologiczne w przypadku artrozy jest wieloczynnikowe. Obejmuje także wsparcie psychologiczne konieczne ze względu na to, że choroby zwyrodnieniowej stawów nie można wyleczyć. W przypadku, gdy występuje artroza, leczenie obejmuje domową rehabilitację oraz wsparcie za pośrednictwem kontaktu telefonicznego.

Należy pomóc pacjentowi zrozumieć chorobę, a także wspierać go w redukcji nadwagi. Jeżeli zostanie zdiagnozowana artroza, leczenie obejmuje również ćwiczenia. Poprawiają ruchomość stawu oraz wzmacniają siłę mięśniową.

Ladit 160x600

Zaleca się także wprowadzenie kinezyterapii.

 

W niektórych przypadkach stosuje się leczenie uzdrowiskowe. Jeśli jest zdiagnozowana artroza, leczenie musi dotyczyć także odpowiedniej farmakoterapii. Z reguły stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Nie stosuje się dwóch leków należących do jednej grupy terapeutycznej. Spowodowałoby to zwiększenie ryzyka powikłań. Jeżeli terapia przeciwbólowa oparta na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie jest skuteczna, włącza się do niej tramadol.

Jeżeli jest nieskuteczna, stosuje się opioidy. Leczenie w przypadku artrozy ma także charakter miejscowy. Polega na stosowaniu glikokortykosteroidów w formie wstrzyknięcia dostawowego. Leczenie miejscowe jest stosowane w sytuacji, gdy występuje silny zespół bólowy stawu, a w jamie stawowej jest obecny wysięk.

Leczenie prowadzi do krótkotrwałej poprawy. Regularne iniekcje dostawowe mogą skutkować zniszczeniem stawu.

Operacyjne leczenie choroby zwyrodnieniowej rozwijającej się w obrębie stawów umożliwia wielu chorym powrót do aktywności fizycznej. Polega na wszczepianiu andoprotez wykonanych ze stopów metali. Wcześniej usuwa się nasady kostne.

Leczenie operacyjne jest stosowane wówczas, gdy występuje duże upośledzenie sprawności ruchowej stawu i uciążliwy ból. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.