Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Artroza objawy ma związane z dolegliwościami bólowymi. Objawy artrozy nie mają charakteru ogólnoustrojowego, ponieważ unaczynienie chrząstki na to nie pozwala.

Ladit 280x336

Artroza objawy może mieć wielostawowe, jeżeli doszło do uszkodzenia pojedynczych stawów. Początkowo objawy artrozy są związane z bólem występującym wyłącznie podczas aktywności fizycznej. W zaawansowanych przypadkach może dojść do bólów spoczynkowych i nocnych.

Charakterystyczną cechą bólu stanowiącego objawy artrozy jest to, że nasila się podczas pierwszych ruchów. Artroza objawy ma zatem związane z tak zwanymi bólami startowymi ulegającymi nasileniu podczas pierwszych ruchów. Ich intensywność zmniejsza się po rozruszaniu.

Ból prowadzi do upośledzenia funkcji stawu przejawiającym się bólowym ograniczeniem jego ruchomości. Sumą bólu i upośledzenia ruchowego zawsze jest ograniczenie ruchowej sprawności.

Szczególnie niebezpiecznymi postaciami choroby są artrozy zlokalizowane w obrębie stawów biodrowych, kolanowych  w obrębie kręgosłupa. Prowadzą do znaczącego spadku zdolności lokomocyjnych człowieka.

Wpływają na zaburzenie jego społecznego funkcjonowania.

 

W skrajnych przypadkach symptomy artrozy obejmują także widoczne gołym okiem zmiany obrysu stawu. Diagnostyka choroby jest oparta na stwierdzeniu charakterystycznych dolegliwości bólowych oraz potwierdzeniu rozpoznania za pomocą badań obrazowych.

Ladit 160x600

Z reguły wystarczy wykonać badanie radiologiczne stawu, który został uszkodzony. Diagnostyka artrozy może przebiegać również za pomocą rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej stawu, albo artroskopii.

W celu określenia stopnia zaawansowania zmian radiologicznych należy zastosować skalę Kellgrena-Lawrence?a. Skala obejmuje pięć stopni liczonych od 0 do 4.  Stopień zerowy charakteryzuje się brakiem dostrzegalnych zmian radiologicznych.

W przypadku zmian pierwszego stopnia pojawiają się drobne osteofity. Umiarkowane osteofity są określane zmianami drugiego stopnia. W przypadku zmian radiologicznych trzeciego stopnia badania wskazują na zwężenia szpar stawowych oraz istnienie dużych osteofitów.

Czwarty stopień zmian dotyczy przypadków wystąpienia bardzo dużych osteofitów,  także znacznego zwężenia szpary stawowej. W skrajnych sytuacjach szpara stawowa jest całkowicie niewidoczna. Staw jest ruchomym połączeniem co najmniej dwóch kości, które stykają się ze sobą powierzchniami stawowymi.

Powierzchnie te są powleczone chrząstką szklistą zbudowaną z tkanki chrzęstnej oraz złączone torebką stawową. Torebka jest zbudowana z warstwy zewnętrznej włóknistej, którą tworzy tkanka łączna i warstwy wewnętrznej maziowej.

Elementy, o których mowa zamykają jamę stawową. Dodatkowe elementy stawów to łąkotki i więzadła stawowe.

Do najczęściej występujących schorzeń stawu zalicza się wady wrodzone i nabyte, choroby reumatyczne, zakaźne i alergiczne, kolagenozy oraz choroby rozwijające się na tle zaburzeń hormonalnych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.