Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Arytmia (łac. arrythmia) jest chorobą polegającą na zaburzeniach rytmu serca.

Ladit 280x336

Wiąże się z nieregularnym biciem serca, a zatem z przyspieszoną lub spowolniona akcją tego narzadu. Arytmia powstaje w wynku zaburzonego wytwarzania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez wyspecjalizowane komórki, które znajdują się w sercu.

Arytmia jest sygnalizowana nierównymi odstępami czasu między kolejnymi uderzeniami serca. Można to sprawdzić samodzielnie, badając tętno na nadgarstku. Niemal wszyscy ludzie miewają nieregularne bicie serca od czasu do czasu. Nie oznacza to od razu, że chorują na poważne schorzenie.  Arytmia serca przyczyny ma związane z innymi chorobami.

Schorzenia serca i układu krążenia, a także zaburzenia o charakterze endokrynologicznym czy też związane ze składem elektrolitowym krwi są głównymi czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu. Poza tym arytmia przyczyny może mieć związane ze stosowaniem różnych leków.

Arytmia serca jest jednym ze skutków ubocznych zażywania wielu środków farmaceutycznych

Alkohol, herbata, kawa, narkotyki oraz napoje z zawartością kofeiny  również mogą powodować zaburzenia opisywane wyżej. Arytmia serca jest też konsekwencją długotrwałego narażenia na stres oraz przewlekłego zmęczenia.

Ladit 160x600

Zespół chronicznego zmęczenia, jest zwany również zespołem przewlekłego zmęczenia. Choroba objawia się problemami z pamięcią i koncentracją. Towarzyszą jej również częste bóle głowy i mięśni. Zmęczenie wymusza obniżenie poziomu dotychczasowych aktywności nie ma nic wspólnego z innymi chorobami.

Zmęczenie nie jest wynikiem arytmii. Zaburzenia serca są konsekwencją chronicznego zmęczenia. Choremu towarzyszy złe samopoczucie, niespokojny sen oraz bóle mięśni, stawów, głowy i gardła.
Arytmia serca niesie za sobą pewne powikłania, w zależności od tego jakie jest jej nasilenie.

Powoduje utratę przytomności, zatory obwodowe (m.in. udar mózgu), a w zaawansowanym stadium przyczynia się do niewydolności krążenia i nagłej śmierci sercowej. Nagła śmierć sercowa jest nieoczekiwanym zgonem, poprzedzonym nagłą utratą przytomności. Dochodzi do niego w okresie godziny od pojawienia się objawów.

Podłożem zaburzeń patofizjologicznych nagłej śmierci sercowej jest nie tylko arytmia, ale też asystolia i rozkojarzenie elektromechaniczne. Nagła śmierć sercowa powstaje w toku procesów biologicznych i w przeciwieństwie od innych nagłych zgonów ma w dużej mierze podłoże arytmiczne.

Nagła śmierć sercowa jest zwykle nieoczekiwana, ponieważ stan chorego był stabilny, zatem nie podejrzewano ryzyka zgonu.  Jedna odpowiedź do “Arytmia”

  1. Arytmia często jest związana z długotrwałym stresem jaki występuje w naszym życiu, ale także z nieodpowiednim odżywianiem i brakiem ruchu.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.