Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Askarioza (łac. ascariosis) jest chorobą pasożytniczą układu pokarmowego powodowaną przez glisty. Czynnikiem etiologicznym w przypadku tego schorzenia jest glista ludzka będąca pasożytem jelita cienkiego człowieka.

Ladit 280x336

Askarioza jest najczęstszą na świecie robacznicą przewodu pokarmowego.

Powikłania askariozy prowadzą do około 20 tys. zgonów w ciągu roku na świecie.

Inwazje askariozy najczęściej występują w krajach mało rozwiniętych oraz w państwach, gdzie jest problem kanalizacji.

Najwięcej zachorowań występuje w południowo ? wschodniej części Azji i w Afryce.

Askarioza jest znana także pod nazwą glistnicy.

Przyczyny askariozy tkwią w niezachowaniu higieny podczas przygotowywania pożywienia i napojów.

Glista ludzka jest pasożytem osiągającym wymiary do 40 cm długości. Charakteryzuje się ona obłym kształtem oraz blado ? różowym zabarwieniem.

Wzdłuż ciała pasożyta biegną cztery podłużne linie, w tym grzbietowa, brzuszna i linie boczne. Otwór gębowy glisty ludzkiej jest otoczony wargą grzbietową oraz dwiema przybrzusznymi wargami.

Wargi glisty ludzkiej pełnią rolę narządu czepnego. Są one wyposażone w brodawki wargowe pełniące funkcję narządów dotyku. Otwór wydalniczy znajduje się 2 mm od przedniego końca ciała pasożyta. Otwór odbytowy znajduje się w tylnej części ciała glisty ludzkiej.

Ladit 160x600

Otwór ten pełni u samców rolę otworu płciowego. Układ płciowy samicy pasożyta uchodzi na zewnątrz tzw. szparą sromową. Wór skórno ? mięśniowy pasożyta jest złożony z elastycznego oskórka składającego się z kilku warstw o różnym układzie włókienek.

Askarioza może okazać się bardzo groźna

Pod oskórkiem znajduje się naskórek. Oskórek wraz z naskórkiem tworzą skórę okrywającą warstwę mięśni podłużnych. Są one rozdzielone wałkami hypodermalnymi na cztery pasma. Dwa z nich znajdują się na stronie grzbietowej, a dwa pozostałe na brzusznej.

Otwór gębowy prowadzi do dość silnie umięśnionej gardzieli, która jest wysłana grubą warstwą oskórka. Ma ona w przekroju poprzecznym kształt trójkąta. Gardziel prowadzi zaś do jelita środkowego przechodzącego w jelito proste, które jest zakończone otworem odbytowym.

Układ wydalniczy glisty ludzkiej jest zbudowany z trzech dużych komórek.

Podłużne kanały biegnące w centralnej części wałków hypodermalnych zbiegają się w przedniej części we wspólny przewód wyprowadzający. Układ nerwowy składa się z pierścienia nerwowego, który otacza gardziel oraz sześciu powrózków nerwowych odchodzących ku przodowi.

Glista ludzka należy do rozdzielnopłciowych pasożytów. Narządy rozrodcze samca są nieparzysta, zaś samicy parzyste (tj. dwa jajniki, dwa jajowody, dwie macice).Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • alfabetyczny spis chorób
  • alfabetyczny spis chirob
  • choroba ludzka ataksja

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.