Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Astma aspirynowa to odmiana astmy,w której atak duszności pojawia się tuż po podaniu aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego oraz innych leków z grupy NLPZ (grupa niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym).

Ladit 280x336

Stosowanie leków z tej grupy hamuje wydzielanie enzymu COX ? 1 znanego jako enzym cyklooksygenazy pierwszej, którego obecność oznacza istnienie stanu zapalnego organizmu.

Zahamowanie pracy tego konkretnego enzymu powoduje skurcz oskrzeli i w konsekwencji wywołuje atak duszności. Objawia się najczęściej w wieku 30+.

Astma aspirynowa jest często wynikiem infekcji wirusowej.

Skoro kwas acetylosalicylowy u niektórych osób wywołuje atak astmy aspirynowej to jakie leki taki pacjent może przyjmować?

Bezpieczny i dostępny bez recepty jest paracetamol o podobnym działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W przypadku silnych dolegliwości bólowych lekarz może zalecić zażywanie leków należących do grupy opioidów takich jak tramadol (Tramal) i jego połączenia z paracetamolem (Doreta).

Jednak przed ich przepisaniem lekarz zazwyczaj przeprowadza szczegółowy wywiad czy pacjent nie był wcześniej uzależniony od narkotyków lub innych środków odurzających.

Diagnostyka astmy aspirynowej

Zazwyczaj wykonuje się tzw. prowokację w warunkach szpitalnych. Polega ona na podaniu pacjentowi kwasu acetylosalicylowego na jeden z trzech możliwych sposobów stale kontrolując czynności życiowe i pracę płuc poprzez badanie spirometryczne.

Ladit 160x600

W większości przypadków kwas acetylosalicylowy podaje się doustnie bo wtedy jest największa szansa na wywołanie szybkiej i niekiedy gwałtownej reakcji organizmu. Można również lek podanie donosowo i wziewnie, ale te metody nie są aż tak dokładne i wiarygodne.

Objawy astmy aspirynowej

Zazwyczaj pierwsze objawy występują już po około 30 ? 45 minutach od przyjęcia aspiryny. Dochodzi wtedy do wystąpienia silnej duszności, bólu brzucha, obrzęku błony śluzowej nosa, oczu, świądu, przekrwienia i łzawienia oczu, wodnistego wycieku z nosa, zaczerwienienia i niekiedy obrzęku twarzy, czasem do biegunki. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego (bardzo silnej reakcji uczuleniowej), który może doprowadzić do śmierci.

Leczenie astmy aspirynowej

Jeśli już pacjent ma stwierdzoną astmę aspirynową bezwzględnie musi unikać przyjmowania wszelkich pochodnych kwasu acetylosalicylowego.

Gdy doszło do wystąpienia jej objawów to wtedy należy przyjąć odpowiednią dawkę kortykosteroidów, które nie tylko złagodzą dolegliwości chorobowe, ale i opanują nieco taki atak.

Rokowanie w przypadku astmy aspirynowej jest pomyślne ze względu na fakt, że tacy pacjenci przede wszystkim wystrzegają się leków zawierających aspirynę. Szybka reakcja jest w stanie uratować życie. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.