Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Astma oskrzelowa objawy ma związane z występowaniem napadów duszności i kaszlu. Pojawiają się zwykle nad ranem i w nocy.

Ladit 280x336

Między napadami znaczna część chorych nie odczuwa żadnych symptomów choroby. U osób, u których występuje astma oskrzelowa objawy dotyczą głównie problemów z oddychaniem.

Towarzyszy jej duszność, kaszel, świszczący oddech oraz charakterystyczne uczucie ściskania w klatce piersiowej. W przypadku schorzenia, jakim jest astma  oskrzelowa objawy mają charakter napadowy. Kaszel i duszność zwykle ustępują samoistnie, albo tuż po leczeniu.

Najczęściej wystarcza przyjąć szybko działający lek rozkurczający oskrzela. U niektórych chorych wyłącznym objawem astmy jest uporczywy kaszel. Można wtedy mówić o wariancie kaszlowym astmy oskrzelowej.
Objawy astmy oskrzelowej mają różne nasilenie i częstotliwość. Jest to zależne od stopnia kontroli astmy.

W przypadku gdy astma nie jest kontrolowana, objawy mogą występować nawet każdego dnia. Są bardzo uciążliwe, ponieważ uniemożliwiają zdrowy sen, skutecznie utrudniając życie i pracę.

Objawy astmy oskrzelowej są wskazaniem do wykonania badania, które pozwala ocenić czynność płuc

Nosi ono nazwę spirometrii. Można także wykonać pomiar PEF. U chorych z niekontrolowaną astmą można zaobserwować ciężkie zaostrzenia choroby. Wymagają one leczenia w szpitalu. Jeżeli objawy astmy oskrzelowej występują sporadycznie, czyli rzadziej niż trzy razy w tygodniu, to chorobę uważa się za kontrolowaną.

Ladit 160x600

W przypadku choroby, takiej jak astma objawy najbardziej typowe to kaszel i świszczący oddech. U chorych na astmę występuje suchy kaszel. Czasami napad kaszlu kończy się odkrztuszeniem niewielkiej ilości plwociny. Kaszlowi może towarzyszyć duszność.

Kaszel może świadczyć o początku napadu astmy. Pojawia się narastający kaszel, a następnie duszność i świszczący oddech. Warto wiedzieć, że u niektórych chorych kaszel jest jedynym objawem astmy. Nie każdy przewlekły kaszel jest objawem astmy, dlatego konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki w gabinecie lekarskim. Inne objawy astmy to wspomniany już świszczący oddech i uczucie ściskania w klatce piersiowej.

Świszczący oddech jest objawem towarzyszącym dusznościom. Powstaje wtedy, gdy powietrze z płuc przedostaje się z trudem przez zwężone oskrzela. Mogą towarzyszyć temu świszczące dźwięki. Lekarz ocenia ich obecność oraz nasilenie w trakcie osłuchiwania płuc stetoskopem. Z kolei uczucie ściskania w klatce piersiowej z reguły towarzyszy dusznościom. Sam ból w klatce piersiowej nie świadczy o astmie. Astma oskrzelowa u dzieci objawy ma takie same, jak u dorosłych.

Mogą wystąpić wszystkie symptomy przedstawione wyżej. Najczęściej objawy u dzieci nasilają się podczas zabawy, np. kiedy dziecko szybko się męczy i pojawia się uciążliwy kaszel. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.