Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Astma oskrzelowa (łac. asthma bronchiale) należy do grona chorób przewlekłych.

Ladit 280x336

Wywołuje szczególnie duży niepokój wśród pacjentów, ponieważ wiąże się z koniecznością systematycznego kontaktowania się z lekarzem i życia pełnego ograniczeń. Niemnie j jednak nie zawsze sytuacja jest tak zła. Astma oskrzelowa jest chorobą, której nie należy lekceważyć, ale z drugiej strony nie należy się jej bardzo obawiać.

Właściwie leczona nie wpłynie na jakość życia. Astma przyczyny ma związane z nadreaktywnością dróg oddechowych.

Intensywność choroby jest uzależniona od ilości i charakteru czynników pobudzających. Najbardziej powszechne alergeny wywołujące astmę to pleśń, pyłki roślin i sierść zwierząt. Negatywne reakcje dróg oddechowych mogą być również wywołane dymem papierosowym, i zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu.

Astma oskrzelowa może być również związana z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, a także ze stresem

Należy do chorób psychosomatycznych. Może zostać spowodowana przez przewlekły alergiczny nieżyt nosa, znany też pod nazwą kataru siennego. Astma jest chorobą, której symptom zwykle kojarzą się z dzieciństwem.

Ladit 160x600

Astma u dzieci ujawnia się częściej niż u dorosłych. Astma jest chorobą dziedziczną, dlatego jeżeli pojawiła się u rodziców, albo w najbliższej rodzinie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że potomkowie też będą chorować na to schorzenie.

Astma występuje zwykle u tych, którzy przechodzili choroby górnych dróg oddechowych, szczególnie chorób przewlekłych i nawracających. Trudno jest jednoznacznie określić, co to jest astma, ponieważ występuje w różnych rodzajach. Najbardziej klasyczną odmianą jest astma oskrzelowa objawiająca się okresowym skurczem. Dochodzi do niego w oskrzelach i jest wywoływany przez popularne alergeny.

Poza tym, lekarze coraz częściej mówią o tak zwanej astmie zawodowej, która jest związana z środowiskiem pracy. Ujawnia się na skutek zadziałania szkodliwego czynnika zawodowego u pracownika. Objawy mogą ustępować w czasie urlopu i dni wolnych od pracy.

Specyficzną postacią tej choroby jest również astma wysiłkowa. Charakteryzuje się tym, że napady duszności występują wyłącznie po wysiłku, albo po kilku minutach jego trwania. Ustępują zazwyczaj zaraz zaprzestaniu ćwiczeń. Należy również wyróżnić astmę aspirynową. Jest to postać astmy, w której ciężkie napady duszności są rozwijane po zażyciu kwasu acetylosalicylowego.

Znajduje się on w aspirynie i polopirynie. Może być powodowana zażywaniem także innych niesterydowych leków przeciwzapalnych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • skutki astmy
  • astma skutki
  • atak astmy skutki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.