Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Atak astmy ( łac. asthma bronchiale) wywołują substancje podrażniające - takie jak zimne albo suche powietrze, pyłki roślin, dym papierosowy, dym, zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego - trafiające do nadwrażliwych płuc.

Ladit 280x336

Wahania poziomu hormonów we krwi, stres i silne emocje także mogą skończyć się atakiem astmy (duszności). Nierzadko nie da się wskazać dokładnie określonej przyczyny.

Trudności w oddychaniu występują, kiedy oskrzeliki (kanaliki, poprzez które powietrze dostaje się do pęcherzyków płucnych) ulegają obkurczeniu. To powoduje kaszel i uczucie ściskania w piersi - bardzo często czujemy wtedy w gardle łaskotanie. Skurczom towarzyszy uwalnianie histaminy i innych substancji powodujących stan zapalny i nadmierne wydzielanie śluzu ( dlatego też bardzo często astmie towarzyszy ból gardła).

Ladit 160x600

W sytuacji ciężkich ataków astmy - z towarzyszącymi objawami ucisku, świstami oraz skróceniem oddechu - strach okazuje się być najlepszą motywacją, toteż większość osób karnie wykorzystuje się do wymogów lekarza. W wielu wypadkach znaczy to natychmiastowe skorzystanie z doraźnie działającego lekarstwa, o ile profilaktycznie używamy inhalatorów, zmniejszających ryzyko ataku, należy cały czas to robić chyba że nasz lekarz prowadzący zaleci nam inne postępowanie.

Nie ma lekarstwa na astmę - jest natomiast kilka metod łagodzenia lub dosłownie eliminowania jej uciążliwych objawów - poprzez odpowiednie postępowanie możemy znacznie zmniejszyć nieraz bardzo kłopotliwe objawy które towarzyszą astmatykom. I nie chodzi wyłącznie o leki - bardzo często wystarczy tylko zmienić swoje złe przyzwyczajenia, odświeżyć miejsce zamieszkania aby odczuć znaczną ulgę.

Ataki astmy występują najczęściej w godzinach porannych oraz w nocy. Warto mieć na uwadze iż bardzo często nieleczona alergia może doprowadzić do pojawienia się w naszym organizmie astmy.  Wpływ na pojawienie się astmy mają również inne nieleczone choroby np. grypa, angina.