Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa jest grupą chorób genetycznych charakteryzujących się podobnym obrazem klinicznym.

Ladit 280x336

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa jest spowodowana mutacjami w różnych genach.

Niektóre choroby genetyczne określane, jako ataksja rdzeniowo-móżdżkowa, należą do TREDs, czyli do chorób, których przyczyną jest ekspansja trójek nukleotydowych.

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa jest schorzeniem, którego objawy są podobne do innych chorób. Istnieje wiele typów ataksji.

Bardzo często nie potwierdzenie genetyczne choroby jest niemożliwe.

Ataksja móżdżkowo-rdzeniowa jest chorobą, dziedziczną autosomalną. Ataksja móżdżkowa objawia się zaburzeniami równowagi oraz ruchów precyzyjnych. Dodatkowo, ataksja móżdżkowa występuje w towarzystwie trudności w mowie, zwiększonej męczliwości oraz powolnego zaniku mięśni.

Osoby chorujące na ataksję móżdżkową mają uszkodzony układ nerwowy. Ataksja móżdżkowa należy do poważnych chorób.

 

Zaburzenia równowagi są znamienne dla schorzenia określonego mianem ataksji móżdżkowej. Odczucie utraty równowagi jest opisywane jako wrażenie wirowania otoczenia bądź też usuwania się bądź podnoszenia podłogi. Uszkodzenia narządu równowagi występują razem z zawrotami głowy.

Ladit 160x600

Zawrót głowy pojawia się nagle i może się nasilać z powodu zmiany pozycji, albo patrzenia w jedną stronę. Osoba chora ma odczucie wirowania otoczenia. Zawrót głowy należy do zespołu objawów, które towarzyszą uszkodzeniu błędnika.

Zaburzeniom równowagi mogą towarzyszyć inne uciążliwe objawy, między innymi wymioty, osłabienie i szumy uszne.

Zaburzenia równowagi wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą stać się przyczyną groźnego upadku. Osłabienie i chwilowa utrata przytomności nie są związane z zaburzeniami równowagi towarzyszącymi ataksji móżdżkowej. Z reguły pojawiają się u osób cierpiących na zaburzenia sercowo-naczyniowe.

W terminologii medycznej ataksja jest określana także mianem niezborności ruchów. Jest to zespół objawów, które są związane z zaburzeniami koordynacji ruchowej ciała. Należy do głównych objawów chorób centralnego układu nerwowego. Istotą ataksji jest nieprawidłowe współdziałanie mięśni, które są agonistami i antagonistami w kwestii synchronii i regulowania napięcia mięśniowego.

Ataksja może objawiać się nieprawidłowościami chodu. Z reguły występuje wówczas, tak zwany chód chwiejny, na szerszej podstawie. Dodatkowo, występuje niezgrabność ruchów kończyn górnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy chory próbuje wykonać określone czynności.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ataksja rdzeniowo-mozdzkowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.