Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy bąblowicy pojawiają się zwykle w późnym okresie rozwoju choroby. Bąblowica objawy ma dość zróżnicowane w zależności od tego, jaki narząd został zaatakowany.

Ladit 280x336

Objawy bąblowicy są związane z liczbą pęcherzy, ich wielkością i powikłaniami.

Bąblowica objawy ma stopniowo rozwijające się. Nie pojawiają się one nagle. Symptomy są konsekwencją uciskania tkanek przez rosnącą larwę.

Są bardzo podobne do objawów wolno rosnącego guza nowotworowego. Objawy bąblowicy rozwijającej się w obrębie wątroby są związane z żółtaczką i odczuwaniem bólu w prawym podżebrzu.

Bąblowica objawy może mieć związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu płuc.

Mają związek z krwiopluciem, kaszlem, dusznościami i bólami w klatce piersiowej. Poza tym, pacjent może odczuwać świąd. Kiedy bąblowiec osiądzie w mózgu mogą pojawić się zaburzenia psychiczne. Są to konsekwencje uszkodzeń mózgu zwane ogólnym mianem zespołu psychoorganicznego.

Poza tym, pacjent cierpi na bóle głowy. Bąblowica może też być zlokalizowana w nerkach. Wówczas ma związek z nawracającymi bólami, zaburzeniami czynności nerek i krwiomoczem. Torbiel zlokalizowana w kościach prowadzi do ich zaniku oraz zwiększa podatność na złamania.

Inwazja bąblowca ma zwykle powolny przebieg.

Pasożyt osiąga dość duże rozmiary prowadząc do ucisku otaczających kanek.

Ladit 160x600

Bąblowiec może naciekać otaczające tkanki tworząc przerzuty. Rozpoznanie choroby jest możliwe dzięki stosowaniu badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i testy serologiczne. Chcąc zapobiec rozwojowi choroby, należy regularnie odrobaczać koty i psy.

Podstawą jest dbanie o właściwą higienę, zwłaszcza po powrocie z grzybobrania, albo spaceru w lesie. Należy bardzo dokładnie umyć ręce, aby usunąć ewentualne larwy pasożyta.

Nie wolno jeść owoców leśnych przed umyciem ich pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody.

Jak zostało wspomniane wyżej choroba postępuje powoli. Symptomy ze strony narządów ciała mogą wystąpić nawet po około 15 latach.

Rozpoznanie bąblowicy z reguły jest późne, ponieważ choroba ma długo bezobjawowy przebieg. Do podstawowych objawów choroby należy torbiel. W przypadku bąblowca E. Granulosus jest to jednokomorowa torbiel, natomiast W. multilocularis torbiel jest wielokomorowa. Najczęściej znajduje się ona w wątrobie w prawym płacie.

Może się zdarzyć, że torbiel rozwinie się w płucach, w kościach, w mózgu lub śledzionie.

Torbiel może osiągnąć 20 cm i zawiera płyn odgraniczony dwiema błonami. Wewnętrzna błona jest rozrodcza, zaś zewnętrzna oskórkowa. Odczyn zapalny stopniowo prowadzi do wytworzenia się wokół torbieli torebki włóknistej zwanej pericystą.

Pęknięcie torbieli i uwolnienie płynu bąblowca powoduje rozsiew pasożyta oraz wstrząs anafilaktyczny, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.