Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Do podstawowych badań profilaktycznych należy m.in. badanie moczu. Jest to jedno z najmniej kłopotliwych badań, które pozwala ocenić pracę układu moczowego, nerek, a także funkcjonowanie wątroby.

Ladit 280x336

Do jego wykonania potrzebny jest poranny mocz, który oddaje się w jałowym pojemniczku.

Taki pojemniczek bez problemu można otrzymać w laboratorium lub kupić w aptece. Aby mocz był jak najbardziej jałowy należy przed jego oddaniem podmyć się.

Interpretacja wyników badania moczu

Barwa moczu. Prawidłowy kolor moczu powinien zawierać się w barwie słomkowożółtej o różnej intensywności.

Mocz niemalże przezroczysty świadczy o wypiciu znacznej ilości płynów, natomiast barwa ciemnożółta sugeruje odwodnienie lub małe nawodnienie. Inne barwy moczu np. od niebieskozielonej poprzez czerwoną do brunatnej na szczęście nie muszą oznaczać poważnej choroby.

Czasami może być to wynik przyjmowanych leków lub spożywanych pokarmów.

Ciężar właściwy moczu. Jego prawidłowa wartość waha się w granicach 1,016 do 1,022 kg/l. Jednakże musi być on zawsze większy od ciężaru wody, który wynosi 1,000 kg/l. Każde odchylenie od wartości dopuszczalnych to oznaka choroby nerek i tak np. wartość mniejsza od 1,016 kg/l świadczy o tym, że nerki nie są w stanie zagęszczać moczu. Zazwyczaj jest to pierwszy sygnał świadczący o niewydolności nerek.

Przejrzystość moczu. Mocz powinien być również lekko opalizujący, bądź przezroczysty. Jeśli jest mętny to może być to oznaka obecności np. nabłonków, erytrocytów, bakterii, leukocytów, cząstek tłuszczów czy kwasu moczowego.

Ladit 160x600

Odczyn moczu. Prawidłowy odczyn powinien być lekko kwaśny, czyli mieć pH około 5,5. Odczyn powyżej wartości pH 6 wpadający nawet w lekko zasadowy (pH powyżej 7) może być stwierdzony u osób na diecie mlecznej i wegetariańskiej, ale może również być oznaką niektórych rodzajów kamicy nerkowej, stanu zapalnego, nadczynności przytarczyc, a nawet podwyższonego poziomu potasu.

Mocz nieco bardziej kwaśny (pH 5) stwierdza się u osób, które spożywają duże ilości mięsa. Mocz o pH niższym niż 5 może być oznaką gorączki i odwodnienia.

Urobilinogen. Jest to barwnik moczu, którego stężenie może świadczyć o poważnej chorobie. W wyniku badania ogólnego moczu znak ?+? jest normą, natomiast ?+++? oznacza żółtaczkę. Jeśli jednak nie stwierdza się urobilinogenu to może być to objaw cholestazy, czyli zastoju żółci.

Wałeczki i bakterie w osadzie. O ile pojedyncze bakterie mogą występować w moczu to jednak większa ich ilość świadczy o zakażeniu.

Z kolei różnego rodzaju wałeczki występujące w osadzie mogą być oznaką poważnych chorób nerek takich jak np. kłębuszkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek lub nawet niewydolność nerek.

Cukier obecny w moczu jest oznaka cukrzycy.

Białko. Każda obecność białka w moczu jest niepokojącym sygnałem i należy przeprowadzić dodatkowe badania w celu stwierdzenia dokładnej przyczyny jego wystąpienia.

Ciała ketonowe. Podobnie jak glukoza w moczu może świadczyć o cukrzycy, ale także może być oznaką niewydolności nerek.

Bardzo często ciała ketonowe w moczu obserwuje się u osób gorączkujących i niedożywionych.

Bilirubina obecna w moczu najczęściej jest sygnałem dotyczącym problemów z wątrobą np. rozwijającym się nowotworem, marskością lub wirusowym zapaleniem tego narządu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.