Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Barszcz Sosnowskiego - Heracleum sosnowskyi Manden, potocznie nazywany jest Zemstą Stalina, jest to niezwykle groźna roślina która powoduje bardzo poważne powikłania nawet niewielki kontakt ze skórą człowieka może doprowadzić do pojawienia się bardzo poważnych oparzeń skóry.

Ladit 280x336

Barszcz Sosnowskiego zaliczamy do chwastów które zalicza się do rodziny selerowatych. W Polsce roślina ta pojawiła się za sprawą rolników którzy to sprowadzili ją z terenów Kaukazu. Początkowo roślina ta miała być przeznaczona jako pasza dla bydła.  Bardzo często dochodzi do błędnego rozpoznania rośliny - roślina ta jest niezwykle podobna do kopru. Barszcz Sosnowskiego może osiągać wysokość nawet do 4 metrów, charakteryzuje się bruzdowaną łodygą (pokryta delikatnymi fioletowymi plamkami). Liście tej rośliny są bardzo szerokie (posiadają zaostrzone końcówki), kwiaty natomiast są duże i białe.

Co sprawia że Barszcz Sosnowskiego jest tak groźny?

Furanokumaryny znajdujące się w soku wydzielanym przez roślinę za sprawą włosków gruczołowych odpowiadają za jej złą renomę. Związki te w połączeniu ze światłem słonecznym dokładnie rzecz ujmując w połączeniu z promieniami UVB i UV wiążą się z DNA skóry i powodują bardzo dotkliwe opatrzenia. Po kontakcie z rośliną pojawić się mogą nawet oparzenia III stopnia!!!

Roślina ta ma również bardzo silne działanie rakotwórcze!

Najbardziej niebezpieczny jest okres w którym to roślina rozpoczyna kwitnięcie oraz owocowanie (w szczególności gdy mamy do czynienia z wysoką temperaturą otoczenia). Groźne jest nie tylko dotknięcie rośliny ale również przebywanie w jej pobliżu - roślina ta uwalnia wiele związków które poprzez opryskiwanie wydostają się nawet do kilku centymetrów od miejsca gdzie rośnie Barszcz Sosnowskiego.  Związki te opadają na skórę wiążąc się z DNA i powodują bardzo dotkliwe oparzenia.

Ladit 160x600

Gdzie występuje Barszcz Sosnowskiego - gdzie rośnie?

Barszcz Sosnowskiego to chwast więc pojawić może się tak naprawdę wszędzie. Najczęściej roślina ta rośnie na łąkach, oraz przy drogach, możemy ją też spotkać niedaleko jezior i stawów, pastwiskach, parkach i ogrodach - pojawić się może również na zaniedbanych terenach.  Chwast ten bardzo szybko rośnie i rozprzestrzenia się za pomocą nasion które roznoszone są głównie przez zwierzęta odporne na szkodliwe działanie rośliny jak również czynniki atmosferyczne.

Objawy poparzeń Barszczem Sosnowskiego

Do oparzeń dochodzi najczęściej od 30 minut (gdy doszło do kontaktu z rośliną). Stopień poparzeń zależy od stopnia wrażliwości skóry. Jednak warto mieć na uwadze to że roślina ta może wywoływać nie tylko poparzenia ale również podrażnienia dróg oddechowych, bóle głowy, nudności, zapalenie spojówek, wymioty. Po około 1 dobie objawy nasilają się skóra staje się coraz bardziej zaczerwieniona. Stan zapalny może utrzymywać się przez ok. trzy dni.

Leczenie poparzeń Barszczem Sosnowskiego

Gdy już doszło do kontaktu z tym chwastem należy niezwłocznie przemyć zimną wodą z mydłem miejsce podrażnienia. Po tym zabiegu bardzo szybko należy skontaktować się z lekarzem!!! Nigdy nie należy ignorować wizyty w gabinecie lekarskim takie zaniedbanie może doprowadzić nawet do śmierci!

Gdy doszło już do jakiegokolwiek kontaktu z rośliną NIE NALEŻY WYSTAWIAĆ SWOJEGO CIAŁA NA KONTAKT Z PROMIENIAMI SŁONECZNYMI - pogorszy to tylko nasz stan!Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroba dercuma
  • rzadkie wirusy skory
  • choroby rak skorA
  • choroby skory i leczenie
  • dercuma choroba

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.