Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Bębnica (łac. meteorismus) jest dolegliwością związaną z obecnością nadmiernej ilości gazów w obrębie jelit. Bębnica jest też znana pod nazwą wzdęć.

Ladit 280x336

Okresowe wzdęcia brzucha występują u około 10-30% dorosłych. Najczęściej pojawiają się u kobiet w trakcie miesiączki.

Bębnica ulega nasileniu o posiłkach. Może dochodzić do powiększenia obwodu brzucha, niemniej symptom nie występuje u każdego pacjenta.
Bębnica jelitowa może towarzyszyć zaparciom, aerofagiii i dyspepsji czynnościowej.

Najczęściej jest stwierdzana w przebiegu wzdęć czynnościowych, zespołu jelita nadwrażliwego i zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.

Kiedy może dojść do pojawienia się bębnicy?

Bębnica jelitowa występuje również w przypadku zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, do których należą między innymi:

  • gastropareza
  • choroby tarczycy
  • rzekoma niedrożność jelita grubego
  • twardzina układowa

Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego mogą być spowodowane zażywaniem niektórych leków.

Do bębnicy przyczyniają się także zaburzenia wchłaniania jelitowego. Pacjenci cierpiący na nietolerancję laktozy i innych pokarmowych substancji często skarżą się na wzdęcia. Bębnica jelitowa może pojawić się po spożyciu roślin strączkowych. Niektóre cukry nie poddają się trawieniu i wchłanianiu.

Ladit 160x600

Zostają one rozłożone w procesie fermentacji przez bakterie jelitowe. Prowadzi to do pojawienia się gazu, który odpowiada za wzdęcia.
Procesy toczące się w obrębie jelit prowadzą do powstania takich gazów, jak metan, dwutlenek węgla i wodór.

Dwutlenek węgla tworzy się w wyniku reakcji zobojętniania zasadowego soku trzustkowego przez sok żołądkowy i kwasy pochodzące z pożywienia. Metan i wodór są natomiast wytwarzane w wyniku bakteryjnych procesów fermentacyjnych, do których dochodzi w jelicie grubym. W skład gazów jelitowych wchodzą azot i śladowe ilości siarkowodoru, amoniaku i lotnych kwasów tłuszczowych.

Bębnica to inaczej gazy?

Gazy mogą pojawić się w przewodzie pokarmowym także na skutek połykania powietrza wraz z pokarmem, w wyniku dyfuzji z krwi oraz produkcji wewnątrz jelit. Część powietrza, które przedostaje się do żołądka zostanie z niego usunięta przez odbijanie.

Pozostałe powietrze przedostaje się do dalszej części przewodu pokarmowego.

Diagnostyka odbywa się poprzez zebranie wywiadu od pacjenta. Uzyskane dane mogą wskazywać na czynnościowe bądź organiczne wzdęcia. Lekarz powinien dobrze przyjrzeć się diecie. W wielu przypadkach nieprawidłowe odżywianie jest główną przyczyną problemu.

Wzdęcia mogą być też spowodowane paleniem papierosów i żuciem gumy. Niekiedy towarzysza zaburzeniom lękowym i psychosomatycznym.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • bębnica
  • bębnica jelitowa
  • meteorismus
  • bębnica żołądkowa
  • bebnica jelit

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.