Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Bezmocz mechaniczny (łac. anuria) jest stanem, w którym dobowa ilość wydalanego moczu jest mniejsza niż 100 ml. Choroba jest odmianą bezmoczu.

Ladit 280x336

Bezmocz jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. Zatrzymywanie moczu może być spowodowane uszkodzeniem nerek, rozwojem choroby w obrębie parzystego narządu, ucisk lub zatkanie kanalików nerkowych oraz zaburzenia krążenia nerkowego krwi.

Bezmocz może zostać wyleczony farmakologicznie.

W skrajnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dializy zewnątrzustrojowej, albo przeszczepu nerki.

Na czym polega bezmocz mechaniczny?

Bezmocz mechaniczny odróżnia się od klasycznego bezmoczu tym, że nerki ciągle wytwarzają mocz, co prowadzi do zwiększenia rozmiaru miedniczek i kielichów nerkowych. Wzrost ciśnienia we wspomnianych narządach powoduje ich rozerwanie.

W konsekwencji powstaje zaciek moczowy, który łatwo ulega zakażeniu. Wchłanianie moczu do ustroju powoduje rozwój zatrucia. Bezmocz mechaniczny może pojawić się w wyniku kamicy nerkowej rozwijającej się w obrębie jednej lub obu nerek.

Zaburzenie swobodnego przepływu moczu zostaje w tym przypadku wywołane obecnością kamieni nerkowych. Inne czynniki wpływające na rozwój choroby to zatkanie światła moczowodów przez martwicze tkanki w przebiegu gruźlicy.

Ladit 160x600

Opisywane schorzenie może być też spowodowane naciekiem nowotworowym, który prowadzi do zablokowania ujść moczowodów.

Jakie badania należy wykonać aby potwierdzić diagnozę bezmoczu mechanicznego?

Bezmocz mechaniczny jest diagnozowany na podstawie informacji zebranych w lekarskim wywiadzie. Konieczne jest też wykonanie takich badań jak:

  • badanie krwibadanie
  • moczu pobranego z pęcherza
  • USG jamy brzusznej
  • badanie rentgenowskie

Najczęstszą przyczyną mechanicznego bezmoczu jest kamica nerkowa. Schorzenie polega na obecności lepkich osadów i nierozpuszczalnych kryształków w drogach moczowych. Kamienie nerkowe mogą powodować przejściowe lub trwałe zablokowanie odpływu moczu prowadząc tym samym do zakażenia, a w skrajnych przypadkach nawet do zniszczenia nerki.

Początkowo choroba rozwija się bezobjawowo. Choroba najczęściej występuje u młodych osób.

Płeć męska cierpi na kamicę nerkową dwa razy częściej niż żeńska.

Schorzenie przybiera zwykle postać kamicy moczanowej. Kamienie blokujące swobodny przepływ moczu tworzą się wówczas z osadów powstających z kwasu moczowego. Mogą to być także kamienie szczawianowe i fosforanowe. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.