Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku choroby, jaką jest białaczka objawy zależą od postaci schorzenia. Przewlekła białaczka najczęściej ma powolny przebieg, a symptomy nasilają się stopniowo.

Ladit 280x336

Narasta zmęczenie i bladość, co jest skutkiem niedokrwistości. Zmniejsza się liczba płytek krwi. Może wystąpić duża skłonność do krwawień, a także powstawania siniaków i wybroczyn na skórze. Przewlekła białaczka objawy ma też związane z bólami kości są związane z bardzo intensywnym rozrostem komórek białaczkowych w szpiku kostnym.

Znaczny odsetek pacjentów skarży się na uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu, co  jest spowodowane powiększeniem śledziony i wątroby. Przewlekła białaczka objawy ma też związane z świądem i podatnością na infekcje wirusowe.
Objawy białaczki u niektórych chorych może dojść do zespołu nadmiernej lepkości krwi, zwanej leukostazą. Istotą jest zatykanie naczyń włosowatych w różnych częściach ciała i narządach przez skupiska komórek białaczkowych.

Leukostaza jest związana z takimi symptomami, jak duszność, sinica, a także zawroty głowy, pogorszenie widzenia, w tym podwójne widzenie. Może dojść nawet do śpiączki. Nieco inne objawy białaczki występują w przypadku ostrej odmiany.

W  przypadku choroby takiej jak białaczka objawy u dorosłych pojawiają się bardzo szybko. Pojawia się osłabienie i bladość, które są charakterystyczne dla anemii. Bardzo często anemia i białaczka współistnieją ze sobą.

Ladit 160x600

Objawy niedokrwistości należą do pełnego obrazu dolegliwości u chorych na białaczkę.

 

Anemia polega na zbyt małej ilości hemoglobiny. Jedną z przyczyn jej rozwoju jest białaczka. Nie zawsze anemia oznacza tak poważne problemy z krwią. Anemia nie prowadzi do białaczki, tylko odwrotnie, do białaczka wywołuje niedokrwistość.

Przemianom nowotworowym może ulec komórka macierzysta szpiku, komórka ukierunkowana lub komórka macierzysta mielopoezy. Odpowiadają one za prawidłowy rozwój czerwonych krwinek. W przypadku zachorowania na białaczkę, komórki wymienione wyżej wytwarzają niefunkcjonalne czerwone krwinki, albo w ogóle ich nie produkują, co skutkuje anemią.

Jeśli chodzi o schorzenie, jakim jest białaczka objawy u dzieci są związane ze spadkiem odporności, prowadzącym do zakażeń w obrębie jamy ustnej, uszu i okolicy odbytu. Białaczce towarzyszy małopłytkowość, dlatego choroba zwykła objawiać się krwawieniami z dziąseł, nosa oraz z dróg moczowych.

Objawy białaczki mogą też wynikać z nacieku komórek białaczkowych. Nacieki mogą dotyczyć właściwie każdego narządu. Szczególnie charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych, a także wątroby i śledziony.



Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • anemia a białaczka
  • anemia a bialaczka
  • google com choroba bialaczka

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.