Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Białaczka (łac. leucaemia) jest chorobą nowotworową układu krwiotwórczego. Nazwa wywodzi się od białego koloru próbki kwi chorego na ostrą białaczkę.

Ladit 280x336

Jej charakterystyczną cechą są ilościowe oraz jakościowe zmiany leukocytów we krwi, narządach wewnętrznych oraz w szpiku. Znacznie częściej występuje częściej u mężczyzn niż kobiet.  Białaczka polega na zmianach cytokinetycznych, metabolicznych oraz antygenowych, do których dochodzi w wyniku retrowirusów, predyspozycji osobniczych, albo czynników zewnętrznych.

Przyczyny białaczki są związane z działaniem na organizm promieniowania jonizującego, środków chemicznych, zakażeń oraz zanieczyszczenia środowiska.

Znacznie ułatwiają tak zwaną transformacje białaczkową oraz osłabiają układ odpornościowy. Główne rodzaje białaczki to białaczka szpikowa i limfoblastyczna.

Białaczka szpikowa wywodzi się ze szpiku kostnego.

 

Występuje w postaci ostrej lub przewlekłej. Ostra forma choroby jest spowodowana rozrostem nowotworowym komórek krwi. Występują zaburzenia proliferacji oraz dojrzewania komórek.

Gromadzą się formy niedojrzałe w szpiku, a następnie powlekają różne narządy i tkanki. W większości przypadków choroba występuje u dorosłych. Główne przyczyny ostrej białaczki szpikowej to ciągłe narażenie na promieniowanie jonizujące, benzen, a także chemioterapia.

Ladit 160x600

Leki alkilujące oraz inhibitory topoizomerazy stosowane podczas chemioterapii mogą doprowadzić do choroby. Przewlekła forma opisanej choroby polega na rozroście klonalnym komórki macierzystej, która jest przekształcona nowotworowo. W większości zachorowań nie udaje się odnaleźć przyczyny choroby.

Jedynym czynnikiem etiologicznym, który udało się ustalić w niektórych przypadkach to promieniowanie jonizujące. Przebiega trzyetapowo. Przez pierwsze trzy lub cztery lata trwa przewlekła faza choroby. Następnie nadchodzi faza akceleracji, podczas której następuje przyspieszenie produkcji zmienionych nowotworowo leukocytów.

Ostatnia faza to przełom blastyczny. Chory jest odporny na leczenie i źle rokuje. Rozpoznanie przewlekłej białaczki szpikowej jest możliwe tylko po stwierdzeniu obecności chromosomu Philadelphia badaniem cytogenetycznym. Diagnoza białaczki wymaga zatem bardzo szczegółowych badań. Zwykle podejrzenie choroby wynika z zespołu charakterystycznych objawów oraz wyników morfologii.

Wówczas lekarz kieruje pacjenta na dodatkowe badania, które pozwolą ostatecznie potwierdzić diagnozę. Po rozpoznaniu choroby rozpoczyna się leczenie. Zazwyczaj białaczka jest wykrywana dość późno. Nie należy lekceważyć żadnych, nawet mało uciążliwych objawów, jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • białaczka skutki
  • skutki białaczki
  • skutki bialaczki
  • bialaczka skutki
  • nazwa najgorszego rodzajk bialaczki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.