Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Biegunka rotawirusowa jest chorobą, na którą cierpi niemal każde dziecko poniżej 5. roku życia. Rotawirusy są najczęstszymi przyczynami ostrej biegunki u maluchów.

Ladit 280x336

Biegunka rotawirusowa prowadzi do odwodnienia. Zapobieganie biegunce rotawirusowej polega na odpowiedniej higienie.

Dzieci powinny myć ręce przed każdym posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety.

Jeżeli wystąpi biegunka rotawirusowa maluch nie powinien kontaktować się z innymi dziećmi, ponieważ mogą się od niego zarazić.

Szczepionka przeciw rotawirusom znajduje się obecnie na polskiej liście zalecanych szczepień. Są one podawane doustnie dzieciom od drugiego miesiąca życia. Szczepionka jest odpłatna. Głównym celem szczepienia jest przygotowanie układu odpornościowego dziecka do obrony przed atakami rotawirusów.

Według pozyskanych danych szczepienie jest skuteczne i bezpieczne. Nawet 95% niemowląt, które otrzymują szczepionkę wytwarza przeciwciała oraz jest odporna na infekcje.

Istnieje skuteczna szczepionka na rotawirusy

Szczepienie przeciw rotawirusom zawiera postać ludzkiego rotawirusa o obniżonej wirulencji.

Wirulencja oznacz zdolność do wywoływania choroby. Zastosowanie szczepionki powoduje uodpornienie dziecka na najczęściej występujące szczepy groźnych drobnoustrojów. Doustna szczepionka posiada postać zawiesiny przygotowanej z proszku i rozpuszczalnika. Przygotowana szczepionka jest podawana dziecku doustnie, a nie przez zastrzyk.

Ladit 160x600

Zabieg nie jest stresujący dla dziecka i jego rodziców. Infekcja rotawirusami powoduje zapalenie żołądkowo ? jelitowe.

Biegunce towarzyszy gorączka, nudności i wymioty.

Biegunka rotawirusowa jest ostra i wodnista.

Poza tym dziecko może skarżyć się na bóle i skurcze brzucha. Infekcja wirusowa może mieć bezobjawowy przebieg, albo przyjąć formę omawianej biegunki.

Prowadzi ona wówczas do odwodnienia. Stan odwodnienia posiada charakterystyczne symptomy.

Do ich grona można zaliczyć pragnienie, nerwowość, drażliwość, letarg oraz suchość w ustach.

Skóra dziecka odwodnionego jest wysuszona i maluch rzadziej oddaje mocz.

Jeśli pielucha jest sucha przez kilka godzin niemowlę prawdopodobnie jest odwodnione. Innym objawem odwodnienia są zapadnięte oczy.
Gdy odwodnienie trwa dłużej może doprowadzić do ciężkich powikłań.

Wśród nich można wyróżnić zaburzenia świadomości i zatrzymania moczu.

W razie wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do szpitala. Biegunka rotawirusowa w zasadzie wymaga hospitalizacji.

Wystąpienie pierwszych objawów infekcji rotawirusami jest wskazaniem do natychmiastowego kontaktu z lekarzem.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • medycyna choroby układu chłinnego

  2 komentarze do “Biegunka rotawirusowa”

  1. Przy biegunce warto pamiętać o doustnych płynach nawadniających, ja odkąd pojawiło sie moje dziecko stosuję orsalit, ostatnio w aptece polecono mi orsalit drink, to gotowy już płyn do wypicia, jest w butelce plastikowej więc wszędzie można go ze sobą zabrać, a przy tym ma fajny truskawkowy smak, jest zalecany dla dzieci od trzeciego roku życia, moje dziecko przyznam szczerze prosiło o kolejny kiedy wypiło pierwszą butelkę

     
    • Podczas biegunek wole uzyc Orsalit plus smektyn, ktory nie tylko nawadnia ale rowniez lagodzi przebieg biegunek i skraca czas ich trwania, bo zawiera smektyn, na prawde widze roznice, od kiedy go uzywamy! smak tez nie jest zly! pamietam jak kiedy osobno kupowalam smekte, ktora smakowala okropnie, a do tego drogo to wychodzilo! a teraz juz test super:)

       

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.