Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Biegunka (łac. diarrhoea) to choroba związana z układem pokarmowym. Pojawia się bez względu na płeć, wiek czy też pochodzenie. Chorobę tą możemy spotkać na każdym kontynencie.

Ladit 280x336

Biegunka powstaje na skutek zbyt szybkiego przemieszczania się strawionej treści pokarmowej przez jelita (dochodzi do tego ponieważ w jakiś sposób do ciała przedostają się bakterie które powodują powstanie w jelitach znacznej ilości śluzu co prowadzi do pojawienia się biegunki).

Przyczyny biegunki to głównie zakażenia bakteryjne oraz wirusowe, rotawirusy. O biegunce możemy już mówić jeśli stan rozwolnienia utrzymuje się dłużej niż jeden dzień u osób dorosłych, natomiast u dzieci zaniepokoić powinien już taki stan który utrzymuje się przez kilka godzin.

Biegunki u osób starszych są szczególnie groźne ponieważ może dojść do znacznego odwodnienia organizmu.

Biegunka u niemowlaka pojawia się najczęściej gdy matka spożywa nieodpowiednio dobrane pokarmy - należy pamiętać że dziecko reaguje na treść pokarmową spożytą przez matkę - dzieje się tak w momencie gdy matka karmi maluszka piersią. Biegunka może również pojawić się na skutek podania pokarmu w źle wysterylizowanym naczyniu. Już drugi rozwolniony stolec powinien bardzo zaniepokoić i zmusić rodziców do konsultacji lekarskiej.

Ladit 160x600

W przypadku tak małych dzieci biegunka wygląda jak zabarwiona wylana woda na pieluszkę

Stolec niemowlaka znacznie różni się od stolca dorosłego człowieka ma o wiele rzadszą formę szczególnie w pierwszym miesiącu życia. Zaniepokoić powinien stolec który ma całkowicie płynną konsystencję a dodatkowo pojawiająca się gorączka i ból brzuszka. Biegunka u dziecka powinna zawsze być bacznie obserwowana ponieważ zbyt długo występująca może doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka. Biegunka u dzieci najczęściej ustępuje po zastosowaniu odpowiedniej lekkostrawnej diety (nie może w niej zabraknąć ryżu).

Rozwolnienie które utrzymuje się powyżej dwóch dni w przypadku osób dorosłych powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem specjalistą ponieważ może się okazać że niestety jest to jeden z objawów poważniejszej choroby.

Ostra biegunka pojawia się również gdy spożywamy posiłki do których nasz organizm nie jest przyzwyczajony np. spożycie ostrych potrwa meksykańskich może przysporzyć nam ten problem jeśli nigdy wcześniej nawet w małych ilościach nie degustowaliśmy takiego specyfiku.

  Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.