Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Takie badanie jak biopsja prostaty nie jest badanie rutynowym. Biopsję prostaty wykonuje się wówczas, gdy w wyniki badania PSA znacznie przekraczają normę i lekarz w badaniu per rectum wykrył nieprawidłowości.

Ladit 280x336

Biopsja prostaty to badanie polegające na pobraniu wycinka niewielkiego fragmentu prostaty w celu przebadania go pod mikroskopem.

Takie badanie pozwala na w miarę wczesne wykrycie raka gruczołu krokowego. Biopsję prostaty można wykonywać wielokrotnie.

Badanie takie jak biopsja prostaty jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu przez odbyt sondy  USG znaną jako sonda transrektalną, dzięki której lekarz może obejrzeć prostatę na monitorze i ocenić jej wygląd i stan.

Sonda ta pomaga lekarzowi bardzo precyzyjnie pobrać wycinki prostaty do badania mikroskopowego. Ale jak każda biopsja również i ta może być przyczyną różnych powikłań.

Może dojść na przykład do zapalenia jelita, o które jest dość łatwo, ze względu na bakterie zasiedlające jelito grube i dlatego przed wykonaniem tego badania stosuje się krótkotrwałą antybiotykoterapię osłonową.

Ladit 160x600

Po wykonaniu zabiegu biopsji prostaty mogą wystąpić również:

  • krwawienie z dróg moczowych lub z odbytu, najczęściej samoistnie ustępuje, ale gdy jest bardzo silne lub zbyt długo trwa lub jeśli dojdzie do zatrzymania moczu to w takiej sytuacji jest konieczna natychmiastowa konsultacja z lekarzem
  • lekkie krwawienie z odbytu może utrzymywać się około 2 do 3 dni
  • może pojawić się również krew w nasieniu czyli hematospermia

Wymienione objawy powinny ustąpić w przeciągu najpóźniej czterech tygodni.

Interpretacja wyników biopsji prostaty

Pobrane wycinki gruczołu krokowego, czyli prostaty wysyłane są do pracowni histopatologicznej. Badanie przeprowadza lekarz histopatolog, który przeprowadza badanie gruczołu krokowego w tak zwanej skali Gleasona.

W tej skali określa się dwa dominujące pod względem objętości typy komórek nowotworowych. Na podstawie wyników badania biopsji gruczołu krokowego pacjent jest kwalifikowany do dalszego leczenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.