Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Badanie o nazwie biopsja tarczycy pomaga określić charakter zmian chorobowych występujących w tarczycy.

Ladit 280x336

Biopsja tarczycy jest wykonywana wtedy, kiedy na wolu tarczycy pojawiają się guzki i należy określić ich charakter chorobowy.

Badanie biopsji tarczycy polega na pobraniu wycinków z guzków i poddaniu ich badaniu pod mikroskopem.

Badanie to pomaga w określeniu charakteru zmian i potwierdzeniu zmiany nowotworowej bądź jej wykluczeniu. Większość zmian w tarczycy występujących u kobiet ma niezłośliwy charakter.

Zmiany nowotworowe występują u zaledwie  4 % badanych kobiet metodą biopsji i innych technik diagnostycznych. Natomiast każdy pojawiający się guzek na tarczycy powinien zostać poddany badaniu diagnostycznemu.

Biopsja tarczycy wykonywana jest również wtedy, kiedy jest podejrzenie zmian zapalnych w tarczycy. Zabieg biopsji tarczycy może również posłużyć w celu opróżnienia płynu znajdującego się w torbieli tarczycy.

O wykonaniu zabiegu biopsji tarczycy decyduje w każdym przypadku prowadzący lekarz endokrynolog oraz lekarz mający wykonać zabieg biopsji.

Jeżeli ma się do czynienia z pojedynczym guzkiem bada się pojedynczą zmianę, natomiast jeśli guzków jest kilka lub kilkanaście, trzeba wykonać badanie kilku guzków, a w szczególności tych, które wykazują cechy wskazujące na złośliwy charakter zmian, czyli słabo odbijają fale ultradźwiękowe albo ich wielkość niesie ryzyko złośliwości, czyli przekracza 4 cm średnicy.

Sposób przeprowadzenia zabiegu biopsji tarczycy

Biopsja tarczycy przeprowadzana jest cienką igłą jej grubość wynosi od 0,4 do 0,6 mm. Profesjonalna nazwa to BACC czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana pod kontrolą USG.

Ladit 160x600

To badanie nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale lekarzowi przeprowadzającemu to badanie, pacjent powinien, a nawet musi powiedzieć o współistniejących chorobach, na przykład o alergii czy kłopotach z krzepliwością krwi.

Biopsja tarczycy nie potrzebuje znieczulenia miejscowego, ani ogólnego. Zabieg przeprowadza lekarz patomorfolog w ścisłej współpracy z lekarzem radiologiem.

Radiolog przykłada głowicę USG do tarczycy, a patomorfolog wkłuwa igłę i cały czas obserwując igłę dociera do zmiany w tarczycy i wówczas pobiera materiał do badania.

Po wyjęciu igły zakłada się opatrunek. Jednakże po tym badaniu może dojść do powstania niewielkiego krwiaka w miejscu wkłucia igły.

Biopsja tarczycy ? co z niej wynika?

Materiał pobrany w trakcie biopsji tarczycy jest poddawany badaniu cytologicznemu, które określa charakter zmian.

Badanie określa czy zmiany są łagodne, złośliwe czy tylko podejrzane. Pomaga on określić również, czy w tarczycy nie toczy się stan zapalny charakterystyczny na przykład dla choroby Hashimoto.

Czy potrzebne jest powtórzenie biopsji tarczycy?

Guzki tarczycy są różne i niejednorodne, składają się z tkanki gruczołu tarczowego, jak również z białka (guzy koloidowe) albo z płynu (torbiele).

Jeżeli w materiale pobranym do badania w trakcie biopsji jest brak tkanek tarczycy, a są tylko komórki guzków koloidowych oraz płyn, to powinno się badanie powtórzyć. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.