Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Boczne skrzywienie kręgosłupa, zwane skoliozą, jest skrzywieniem kręgosłupa, któremu towarzyszy odchylenie linii wyrostków kolczastych od mechanicznej osi.

Ladit 280x336

W przypadku tej wady kręgosłupa odchylenia mogą występować w trzech płaszczyznach, a dokładniej mówiąc w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej.

Można wyróżnić wiele typologii skolioz w oparciu o różne kryteria.

Do najważniejszych kryteriów pozwalających sklasyfikować boczne skrzywienie kręgosłupa można zaliczyć miejsce występowania skrzywienia, liczbę występujących łuków skrzywienia, pierwotność, stopień anatomicznego czynno-biernego wyrównania skrzywienia i stopień zaawansowania procesu skrzywienia.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje skrzywień kręgosłupa?

Można wyróżnić pierwotne boczne skrzywienie kręgosłupa oraz wtórne boczne skrzywienie kręgosłupa. Określenie pierwotności jest niezwykle istotne, bo zaburza równowagę.

Skrzywienie wtórne jest natomiast określane mianem pozytywnego, z uwagi na dążenie do odzyskania skorygowanej pozycji. Ze względu na stopień zaawansowania procesu skrzywienia wyróżnia się funkcjonalne i strukturalne boczne skrzywienie kręgosłupa.

Ladit 160x600

Skolioza funkcjonalna polega na tym, że zmiany dotyczą przede wszystkim układu mięśniowo-więzadłowego. Są podatne na korekcję czynną i bierną. Skolioza strukturalna również dotyczy zmian w układzie kostnym, ale w tym przypadku dochodzi do nieodwracalnych zmian kręgów kręgosłupa.

Boczne skrzywienie kręgosłupa nazywane jest również skoliozą

Przyjmuje się czterostopniową klasyfikację stopnia zaawansowania skoliozy. Postawa skoliotyczna jest stadium przedwstępnym polegającym na nawykowym przyjmowaniu postawy skoliotycznej. Świadczy o niej odchylenie linii wyrostków kolczastych od pionu oraz asymetria trójkątów talii.

Skrzywienie może być odpowiednio wyrównane pod wpływem napięcia mięśni. Skolioza pierwszego stopnia objawia się wyraźnym skrzywieniem. Skrzywienie wtórne wyrównuje się częściowo czynnie i całkowicie biernie.

Skolioza drugiego stopnia polega na pogłębieniu się wygięć kręgosłupa oraz asymetrii talii, bioder, łopatek i barków. Skrzywienie wyrównuje się czynnie w mniejszym stopniu, biernie w większym. Nie można natomiast osiągnąć całkowitego wyrównania.

Dochodzi do pojawienia się sklinowacenia trzonów kręgowych. Boczne skrzywienie kręgosłupa trzeciego stopnia polega na pogłębieniu i utrwaleniu istniejących zmian poprzez zmiany kostne oraz przykurcze mięśniowe i więzadłowe. Torsja kręgów i klatki piersiowej znacząco upośledza funkcjonowanie narządów oddechowych i krążenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.