Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy bólu zęba zależą od tego, czym jest on powodowany. Najczęściej objawy bólu zęba wynikają z próchnicy i jej następstw. Próchnica powoduje ból, jeżeli zmiany szerzą się na zębinę za pośrednictwem szkliwa.

Ladit 280x336

Zazwyczaj ból jest wywoływany przez ciepło i zimno, a także słodkie potrawy i szczotkowanie. Objawy bólu zęba są wywoływane wtedy,gdy wspomniane czynniki powodują przenikanie płynów przez kanaliki zębiny, aż do miazgi zęba.

Ból zęba objawy może mieć związane również z zapaleniem miazgi, co wiąże się zwykle z szerzeniem się próchnicy.

Wówczas ból zęba objawy ma związane ze skumulowaniem się drobnych uszkodzeń miazgi z urazem. Warto wiedzieć, że zapalenie miazgi bardzo często prowadzi do martwicy z ucisku, ponieważ zostaje ona zamknięta w sztywnym przedziale. Ból zęba objawy może mieć samoistne, albo nie. Czasami występuje tylko ból zęba przy nacisku.

Próchnica zębów jest bardzo powszechną chorobą, która polega na niszczeniu zębiny i szkliwa przez bakterie.

 

Główny wpływ na powstawanie próchnicy zębów mają bakterie chorobotwórcze, w tym szczególnie paciorkowce, a także awitaminoza. Na tworzenie się próchnicy zębów duży wpływ ma spożywanie słodyczy.

Ladit 160x600

Zęby są twardymi tworami składającymi się z korony, korzenia i szyjki. Wewnątrz zęba znajduje się komora, która przechodzi w korzeniu w kanał, który kończy się otworem. Kanał i komora zęba zawierają nerwy, naczynia krwionośne i miazgę.

Zęby są zbudowane z zębiny. Zębina jest podstawową tkanką zęba. W obrębie korony zębina jest przykryta szkliwem, zaś w obrębie korzenia cementem, określanym także mianem kostniwa. Zębina jest zbudowana z odontoblastów są to komórki tworzące jej rozrodczą warstwę. Zębinę współtworzą również włókna kolagenowe i składniki nieorganiczne odkładające się w substancji międzykomórkowej.

Szkliwo jest natomiast twardą warstwą zewnętrzną, która pokrywa zębinę korony zębów. Szkliwo jest najsilniej zmineralizowaną i zdecydowanie najtwardszą tkanką, jaka występuje w organizmie. Szkliwo to jedyna tkanka zęba charakteryzująca się pochodzeniem nabłonkowym. Uzębienie człowieka jest zespołem zębów, które są ułożone w dwa łuki zębowe od góry i od dołu.

Można wyróżnić uzębienie trwałe, które składa się z dwóch zębów siecznych, przedtrzonowych, jednego kła oraz z trzech zębów trzonowych. Uzębienie mleczne składa się natomiast z dwudziestu zębów.

Pojawia się w szóstym miesiącu życia. Nie ma znaczenia czy ząb jest mleczny czy stały. Dolegliwości bólowe pojawiają się w obu przypadkach i zwykle uśmierzanie ich za pomocą leków przeciwbólowych nie daje lepszych rezultatów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.