Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie bóli kręgosłupa nie zawsze jest konieczne. W większości przypadków ustępują samoistnie w czasie czterech tygodni, a najpóźniej po trzech miesiącach.

Ladit 280x336

Kontrola bólu na poziomie, który umożliwia normalną aktywność fizyczną to główny cel, jaki stawia sobie leczenie bóli kręgosłupa. W związku z tym, że czasami trudno poznać przyczynę dolegliwości, leczenie bóli kręgosłupa może wiązać się z dużymi trudnościami.Obecnie praktyką jest objawowe leczenie bólu kręgosłupa.

Jeżeli zostaną zdiagnozowane bóle kręgosłupa leczenie operacyjne nie zawsze jest konieczne. Przeprowadzenie interwencji chirurgicznej to ostateczny środek, czyli tak zwane ultima ratio terapii. Zwraca się uwagę przede wszystkim na wpływ czynników psychologicznych.

To one w znacznym stopniu powodują bóle kręgosłupa. Leczenie powinno uwzględniać także łagodzenie stresu i terapię zaburzeń psychologicznych, takich jak depresja czy nerwica. Utrzymanie zwykłej aktywności fizycznej daje pewien korzystny wpływ na bóle kręgosłupa. Leczenie objawowe wymaga stosowania serii ćwiczeń i wsparcia psychologa.

Ladit 160x600

Poza tym, jeśli chodzi o ból kręgosłupa leczenie wymaga stosowania kołnierzy ortopedycznych, gdy ból jest zlokalizowany w odcinku szyjnym.

 
Stosuje się także terapię farmakologiczną. Podstawowym środkiem są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Kortykosteroidy podawane doustnie nie przynoszą wcale ulgi w cierpieniu. Z kolei paracetamol oraz podobne mu substancje o działaniu przeciwbólowym są mniej skuteczne, ale jednocześnie bardziej bezpieczne, ponieważ nie wywołują tak poważnych działań niepożądanych.

Jeżeli u chorego występują nagłe napady silnego bólu, to można wykorzystać leki zmniejszające napięcie mięśniowe. Są to benzodiazepina i tizanidyna. Leki te nie są odpowiednie do łagodzenia dolegliwości, które utrzymują się przez dłużej niż kilka dni, ponieważ istnieje ryzyko uzależnienia się od nich.

Bardzo korzystny wpływ na przewlekłe bóle dyskopatyczne mają środki przeciwdrgawkowe, takie jak gabapentyna. Ostatnie badania wskazały też na skuteczność tramadolu, ale dowody dostarczone w ten sposób są zbyt małe, aby można było stosować go już teraz w terapii przewlekłego bólu dyskopatycznego. Przepisywanie psychoanaleptyków poprawia w pewnym stopniu wyniki leczenia przewlekłego bólu pleców.

Można też wykorzystać środki opioidowe. W roli doraźnego środka przynoszącego ulgę w przypadku ostrego napadu bólu dyskopatycznego sprawdzają się zastrzyki podoponowe wykonane z kortykosterydów. W leczeniu bólu kręgosłupa wykorzystuje się też terapie niekonwencjonalne w tym między innymi terapię manualną, zwaną chiropraktyką. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.