Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy bólu kręgosłupa są zwykle odczuwane wzdłuż konkretnego jego odcinka. Można podzielić go na ból karku, części piersiowej oraz tak zwane lumbago, czyli ból części lędźwiowej.

Ladit 280x336

Lumbago jest potocznie zwany postrzałem. Doświadcza go przynajmniej raz w życiu około 60% populacji. Należy do głównych przyczyn konsultacji lekarskich i absencji chorobowej w krajach uprzemysłowionych.

Dolegliwość ma szeroką skalę, dlatego prowadzi się badania nad jego etiologią. Do tej pory pozostaje częściowo nieznana. Diagnostyka bólu kręgosłupa w części lędźwiowej opiera się przede wszystkim na wykluczeniu najbardziej groźnych przyczyn, które wymagałyby pilnego postępowania. Lumbago ma tendencję do do ustępowania samoistnego w ciągu około sześciu tygodni.

Ból dyskogenny spowodowany uszkodzeniem krążka międzykręgowego jest jedną z przyczyn bólu okolicy lędźwiowej. Degeneracja krążka międzykręgowego jest rozpoznawana dość często, ale bardzo rzadko powoduje dolegliwości, które wymagałyby leczenia operacyjnego. Mechanizm powstawania bólu w przebiegu dyskopatii jest wciąż nieznany.

Ladit 160x600

Ból kręgosłupa objawy może mieć też zlokalizowane w kości krzyżowej.

 

Najczęściej objawy bóli kręgosłupa występują w części szyjnej i lędźwiowej, ponieważ są to części o największej ruchomości bardzo podatne na uszkodzenia. Bóle kręgosłupa objawy mają zależne od charakteru schorzenia. Może być spowodowane podrażnieniem nerwów obwodowych, albo stanem zapalnym. Objawy bóli kręgosłupa czasami wiążą się z narządami wewnętrznymi.

W przypadku dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa objawy zwykle pojawiają się z powodu wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, a zatem podczas napięcia mięśni brzucha, kichania i kaszlu.

Bóle kręgosłupa objawy mają również związane z bolesnymi przykurczami mięśni posturalnych grzbietu. Powodują zniekształcenie sylwetki i prowadza do zbytniego napinania mięśni i ścięgień po stronie przeciwnej. Towarzyszą temu objawy bóli kręgosłupa, takie jak tak zwany tępy ból. Ostry ból nie trwa dłużej niż przez okres czterech tygodni. Zwykle tego typu objawy bóli kręgosłupa są spowodowane odniesionym urazem, albo stanem zapalnym. Przewlekły ból towarzyszy choremu przez okres dłuższy niż dwanaście tygodni.

Z reguły wymaga interwencji klinicznej. Dolegliwości mogą towarzyszyć przez całą dobę, powracać okresowo, albo być wywołane wykonywaniem konkretnych czynności. Zazwyczaj po ustaniu symptomów chory rezygnuje z konsultacji lekarskiej.

Dopiero wtedy, gdy ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie decyduje się na wizytę lekarską.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • bol kregoslupa objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.