Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Bóle kręgosłupa (łac. dorsalgia) jest to jeden z rodzajów bólu odczuwanego po grzbietowej stronie, wzdłuż pionowej osi ciała. Bóle kręgosłupa są związane ze schorzeniami rdzeni kręgowego lub kręgosłupa.

Ladit 280x336

Niemniej bóle kręgosłupa mogą wiązać się również z chorobami elementów budowy układu kostno - mięśniowego i oplatających go nerwów. Ból kręgosłupa jest jedną z powszechnych dolegliwości.

Ból kręgosłupa jest spowodowany brakiem aktywności fizycznej, otyłością, narażeniem zawodowym. Duży wpływ na nasilenie dolegliwości ma depresja i inne uwarunkowania psychologiczne. Ból kręgosłupa może stać się chorobą przewlekłą.

Dzieje się tak zwykle w wyniku oddziaływania czynników psychologicznych, w tym występowania objawów depresji i lęku, a także narażenia na stres i sposobu radzenia sobie z nim.

W zależności od miejsca odczuwanych dolegliwości można wyróżnić ból kręgosłupa części szyjnej, piersiowej, lędźwiowej i kości krzyżowej.

 

Z uwagi na największą ruchomość i uwarunkowania budowy anatomicznej część lędźwiowa i szyjna są najbardziej podatne na uszkodzenia. Przyczyny występowania dolegliwości bólowych mogą mieć charakter pochodzenia mechanicznego. Jednymi z nich są urazy w postaci nadwerężenia mięśni, naderwania więzadeł i kurczu mięśniowego, a także złamania kręgów.

Ladit 160x600

Kolejnym rodzajem przyczyn pochodzenia mechanicznego są czynniki strukturalne, czyli takie, które wiążą się ze strukturą kostną. Przykładem jest kręgozmyk, zwany fachowo spondylolistezą. Polega na tym, że dany kręg jest wysunięty względem kręgu położonego niżej. łuk kręgu pozostaje na swoim dawnym miejscu, jest całkowicie złamany, albo odgięty.

Ukryty rozszczep kręgosłupa jest zaburzeniem rozwojowym, które polega na niedomknięciu jednego, albo większej liczby łuków kręgowych. Rdzeń kręgowy i opony są nienaruszone,  jedyną oznaką ubytku jest zmiana skórna lub niewielki tłuszczak. Przyczyną powstania bólu mogą być zmiany zwyrodnieniowe, na przykład hipertrofia powierzchni stawowych wyrostków stawowych. Symptomy są wynikiem ucisku elementów kostnych.

Neurogenne przyczyny powstawania bólu to dyskopatia lędźwiowa, dyskopatia kręgów szyjnych, a także zespół ogona końskiego. Dyskopatia lędźwiowa jest stanem przewlekłym, który charakteryzuje się nawracającymi bólami pleców oraz kończyn dolnych.

Stanowią jeden z elementów, jakie składają się na obraz choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Zazwyczaj przyczyną bólu jest miejscowy odczyn zapalny i ucisk wywierany na korzenie nerwów rdzeniowych. Dyskopatia kręgów szyjnych jest wysunięciem się krążka międzykręgowego. Szyja jest sztywna, a wykonywanie ruchów ograniczone, ponieważ masa naciska na korzenie nerwów rdzeniowych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • dorsalgia
  • wysunięty kręg w kręgosłupie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.