Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie bólów krzyża ma charakter zachowawczy oraz polega na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, stosowaniu leków oraz różnych form fizykoterapii.

Ladit 280x336

Ćwiczenia fizyczne wspomagające leczenie bólów krzyża polegają na wzmacnianiu mięśni pleców i brzucha, a tym samym i kręgosłupa. Wykonywane ćwiczenia nie mogą wywoływać bólu. Plan ćwiczeń powinien zostać przygotowany przez doświadczonego lekarza, albo rehabilitanta.

Chory powinien kontynuować trening w domu samodzielnie.

Poza ćwiczeniami ukierunkowanymi na wzmocnienie kręgosłupa konieczne jest dbanie o dobrą kondycję fizyczną. Leki należy stosować pomocniczo, aby zmniejszyć ból i ułatwić ćwiczenia rehabilitacyjne.

Z reguły stosuje się paracetamol, albo niesteroidowe leki przeciwzapalne. Można kupić je bez recepty. Nie należy przyjmować ich przez okres dłuższy od dwóch tygodni. Lekarz może dodatkowo zalecić inne leki. Farmakoterapia zalecona przez lekarza może objąć stosowanie leków przeciwdepresyjnych, opioidów i rozluźniających mięśnie.

Dodatkowo można stosować różne formy fizykoterapii, w tym między innymi ultradźwięki.

Leczenie bólów krzyża może polegać także na przezskórnej stymulacji nerwów, laserów, diatermii i powierzchownym stosowaniu ciepła.

 

Kiedy występują bóle krzyża, leczenie może objąć także krioterapię. Formy fizykoterapii wymienione wyżej ułatwiają wykonywanie ćwiczeń oraz rozluźniają mięśnie i więzadła. Leżenie w łóżku jeszcze do niedawna było stosowane w przypadku, gdy diagnozowano bóle krzyża.

Ladit 160x600

Leczenie tego typu nie przynosiło spodziewanych korzyści, a wręcz przeciwnie mogło doprowadzić do wydłużenia czasu trwania dolegliwości bólowych. Unieruchomienie prowadzi do osłabienia ogólnej kondycji fizycznej, obniżenia nastroju i osłabienia mięśni.

Poza tym, leżenie sprzyja tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Techniki manualne, do których należą mobilizacje i manipulacje kręgosłupa, są oparte na uruchomieniu tkanek miękkich leżących w bolącej okolicy kręgosłupa. Mogą powodować zniesienie bólu, ale są pomocne tylko w przypadku krótkotrwałych dolegliwości bólowych.

Należy stosować je w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi. Mogą być wykonywane tylko pod okiem doświadczonego rehabilitanta, albo lekarza. Wyciąg lędźwiowy i dekompresja osiowa kręgosłupa są kolejnymi metodami na bóle krzyża.

Leczenie opiera się na rozciąganiu kręgów lędźwiowych siłą dobraną do masy ciała. Techniki, o których mowa, mogą być stosowane wyłącznie wówczas, gdy lekarz prowadzący je zaleci. Ortezy lędźwiowe także mogą być wskazane w leczeniu bólu krzyża, niemniej ich rola opiera się na zapewnianiu prawidłowej techniki podnoszenia ciężarów oraz wykonywania skłonów.

Zwykle nie mają wpływu na zapobieganie bólu krzyża.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • objawy choroby ukladu nerwowego

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.