Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Bolesne miesiączki są związane z uporczywym bólem, który jest zlokalizowany w okolicy podbrzusza, albo w okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Ladit 280x336

Posiada kolkowy, albo tępy charakter. Nasila się stopniowo, utrudniając tym samym codzienną egzystencję. Dodatkowo, mogą pojawić się inne dolegliwości, np. dolegliwości dyspeptyczne. Bolesne miesiączki często wiążą się z występowaniem nudności lub wymiotów.

Bolesne miesiączki występują także w połączeniu z silnymi bólami głowy, które są bardzo oporne na leczenie.

Największe nasilenie dolegliwości zwykle pojawia się drugiego dnia. Wraz z upływem czasu dolegliwości te ustępują. Bardzo bolesne miesiączki przyczyny mogą mieć związane z czynnikami organicznymi, albo czynnościowymi. Czynniki organiczne obejmują niedorozwój, zwężenie kanału szyjki macicy, zmiany położenia i wady macicy, a także wystąpienie mięśniaków w jej obrębie.

Z kolei do przyczyn czynnościowych należy zaliczyć nadmierne kurczenie się mięśnia macicy. Może dojść także do nieprawidłowego złuszczania się endometrium uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi lub psychicznymi.

Jeżeli występują bolesne miesiączki, porady warto zasięgnąć u ginekologa.

 

W przypadku, gdy pojawiają się bolesne miesiączki, porady można poczytać także na stronach internetowych poświęconych tego typu zagadnieniom. W ostatnim czasie coraz częściej kobiety narzekają na bolesne miesiączki. Porady dostępne w sieci internetowej wskazują między innymi na rolę magnezu w tej kwestii.

Ladit 160x600

Jego niedobór może przyczyniać się do występowania bolesnych miesiączek.

Miesiączka jest nazywana także menstruacją, okresem i cyklem miesiączkowym. Występuje u zdrowej kobiety w regularnych odstępach czasu, jako rezultat przemian, które zachodzą w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów, które są wydzielane i produkowane przez jajniki.

Cykl miesiączkowy jest sterowany przez układ podzwgórzowo-przysadkowy. Podwzgórze odpowiada za regulowanie wydzielania FSH i LH przez przysadkę. Hormon FSH powoduje wzrost i dojrzewanie pęcherzyka Graafa i wydzielanie estrogenów w ciągu 14 dni.

Błona śluzowa macicy reaguje następnie na estrogeny, stając się grubsza. Przedstawione stadium nosi nazwę fazy wzrostowej. Podstawowa temperatura ciała w tym czasie jest niższa niż podczas innych etapów cyklu miesiączkowego. Hormon LH powoduje przeistoczenie pęcherzyka Graafa w ciałko żółte, które wydziela progesteron.

Jego stężenie narasta na około 12-16 dni przed wystąpieniem kolejnego krwawienia miesiączkowego.

W błonie śluzowej macicy dochodzi do wzrostu i pomnożenia się gruczołów. Jeżeli zapłodnienie nie nastąpi podczas jajeczkowania, to rozpulchniona błona śluzowa macicy złuszczy się. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.