Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy braku snu utrzymującego się przez dłuższy czas są bardzo niebezpieczne dla organizmu. Niedobór snu prowadzi do przykrych konsekwencji, które są związane między innymi z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Ladit 280x336

Objawy braku snu są związane z zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Brak snu objawy ma związane z przyspieszonym starzeniem się mózgu. Ponadto zwiększa on ryzyko wystąpienia Alzheimera i kontuzji.

Objawy braku snu dotyczą również zaburzeń łaknienia, nadwagi i cukrzycy. Brak snu objawy ma związane z problemami z koncentracją i logicznym myśleniem. Osoba śpiąca zbyt mało może cierpieć na omamy wzrokowe i słuchowe.

Brak snu konsekwencje może mieć związane ze sferą psychiczną. Niedosypianie sprzyja wystąpieniu agresywnego zachowania oraz trwałych bądź przejściowych zmian w osobowości i psychice człowieka. Brak snu objawy i konsekwencje zdrowotne może mieć rożne w zależności od wieku.

Niedobór snu powoduje obniżenie odporności psychicznej oraz zwiększa podatność na rozdrażnienie i smutek.

Ponadto niedobór snu prowadzi do ograniczenia zahamowań społecznych. Szczególnie negatywny wpływ wywiera n na dzieci i młodzież. Nawet jednorazowe ograniczenie snu do 5 godzin może skutkować znacznym pogorszeniem umiejętności uczenia się pojęć abstrakcyjnych, twórczości werbalnej i słownej płynności.

Ladit 160x600

Niedobór snu nie zaburza natomiast mniej skomplikowanych czynności odtwórczych, np. uczenie się na pamięć.

Dzieci, które śpią za mało mogą być drażliwe, nerwowe i niespokojne oraz nieuważne. U dzieci bardzo ciężko dostrzec zmęczenie, ponieważ charakteryzują się wzmożoną aktywnością fizyczną w porównaniu do dorosłych.

Jak wskazały badania dzieci, które są niewyspane mają pogorszone relacje z rówieśnikami, osiągają gorsze wyniki w nauce oraz posiadają osłabione umiejętności społeczne.

Sen fizjologiczny jest stanem czynnościowym układu nerwowego cechującym się obniżeniem wrażliwości na rożne bodźce i zanikiem aktywności ruchowej. Podczas snu zmniejsza się tempo pracy serca, oddychania i innych fizjologicznych funkcji.

Dochodzi też do czasowej utraty świadomości. Jest to skutek fizjologicznego procesu hamowania w układzie siatkowatym. Fizjologiczny sen jest potrzebny do życia oraz prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Występuje on u człowieka i zwierząt w dobowym rytmie naprzemiennie z czuwaniem.

Można wyróżnić dwie fazy snu:

  • wolnofalową
  • paradoksalną

Faza wolnofalowa charakteryzuje się występowaniem fal o wysokiej amplitudzie i niskiej częstotliwości.

Objawia się to obniżeniem aktywności ruchowej, m.in. ruchów gałek ocznych. Podczas tej fazy snu dochodzi też do obniżenia tempa wszystkich czynności fizjologicznych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.