Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Brak witaminy B12 objawy ma związane ze złożonym zespołem chorobowym. Jego obraz kliniczny obejmuje objawy neurologiczne, hematologiczne i psychiatryczne.

Ladit 280x336

Podstawy biochemiczne zespołu chorobowego są związane z zaburzeniem metabolizmu metioniny.

Źródłem zaburzenia jest brak kofaktora kobalaminy. Jest to enzym syntetazy metioniny.

Niepodjęcie leczenia prowadzi do zagrożenia życia.

Brak witaminy B12 objawy ma związane z niedokrwistością, zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego oraz symptomami psychiatrycznymi i neurologicznymi.

Brak witaminy B12 objawy ma związane z osłabieniem i męczliwością oraz z upośledzeniem koncentracji.

Ponadto objawy braku witaminy B12 są związane z bólami i zawrotami głowy oraz z tachykardią.

Objawy braku witaminy B12 mają też związek z bladością skóry i błon śluzowych. Brak witaminy B12 może się też objawiać utratą czucia smaku, pieczeniem języka i utratą łaknienia, a co za tym idzie z chudnięciem.

Brak witaminy B12 objawy może mieć związane z zaburzeniami neurologicznymi.

Dochodzi do pojawienia się parestezji palców dłoni i stóp, osłabienia i niepewności chodu.

Ladit 160x600

Objawy braku witaminy B12 są też związane z uszkodzeniem tylnosznurowym, a dokładniej mówiąc z zaburzeniami czucia wibracji i dotyku i czucia głębokiego. Dochodzi też do upośledzeni czucia temperatury i bólu. Poza tym uszkodzenie sznurów bocznych spowodowane niedoborem witaminy B12 prowadzi do osłabienia siły mięśniowej kończyn oraz wzrost napięcia mięśniowego o typie spastycznym.

Ponadto pojawiają się objawy zespołu piramidowego.

W przebiegu niedoboru witaminy B12 występuje też zanik nerwu wzrokowego.

Początkowo pojawia się mroczek paracentralny w polu widzenia. Następnie osłabia się ostrość wzroku. Jeżeli choroba nie jest leczona dochodzi do nieodwracalnej ślepoty.

Objawy psychiatryczne występujące w przebiegu niedoboru witaminy B12 dotyczą zaburzeń poznawczych, zaburzeń zachowania, drażliwości i apatii oraz zespołów urojeniowych przypominających schizofrenię. Występują również zaburzenia świadomości i stany depresyjne.

W terminalnych stadiach choroby opisywano coma Biermericum.

Jest to śpiączka, która najprawdopodobniej wynika z nasilonej mocznicy i niedokrwistości. Główny objaw niedoboru witaminy B12 to przedwczesne siwienie, a także zażółcenie skóry. Cera stopniowo nabiera charakterystyczny, cytrynowy odcień.

Zaburzenia poznawcze mogą być łagodne, ale też mogą prowadzić do otępienia. W patofizjologii odgrywa rolę niedobór witaminy B12. Dochodzi do hiperhomocysteinemia, która zwiększa ryzyko wystąpienia incydentów naczyniowych, w tym szczególnie o typie lakunarnym. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.