Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Witamina D3 jest związkiem chemicznym syntetyzowanym w skórze pod wpływem ultrafioletu. Aktywna postać witaminy jest substancją pełniącą funkcje regulacyjne w wielu tkankach i narządach.

Ladit 280x336

Witamina D3 odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu.

Pełni ona funkcje regulacyjne w immunologicznym układzie. Niedobór witaminy D3 jest powszechnym problemem w okresie jesienno ? zimowym.

Brak witaminy D3 ma bardzo negatywny wpływ na metabolizm kostny.

Niedobór witaminy D3 powoduje zaburzenia wchłaniania wspomnianych wyżej minerałów. Dochodzi do niedoboru wapnia i fosforu.

Organizm poświęca strukturę kości, aby pozyskać wapń. Minerał jest uwalniany z tkanki kostnej.

Proces ten nosi nazwę demineralizacji. Brak witaminy D3 powoduje nasilenie się procesów osteoporozy.

Brak witaminy D3 powoduje również podwyższone stężenie parathormonu.

Długotrwały brak witaminy D3 przyczynia się do przerostu przytarczyc i trzeciorzędowej nadczynności przytarczyc. Ponadto niedobór wspomnianego związku organicznego powoduje skłonność do infekcji, poważne choroby na tle autoagresji oraz zwiększoną częstość zachorowań na złośliwe nowotwory.

Skutki braku witaminy D3 obejmują również zaburzenia gospodarki węglowodanowo ? tłuszczowej.

Niedobór wspomnianego wyżej związku organicznego zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, takich jak:

Ladit 160x600
  • cukrzyca typu 2
  • zaburzenia metaboliczne
  • rak piersi
  • rak jelita grubego
  • rak prostaty
  • rak nerek
  • stwardnienie rozsiane
  • cukrzyca typu 2

Poza tym brak witaminy D3 powoduje zwiększenie częstości zachorowań na schorzenia układu sercowo ? naczyniowego.

Prowadzi on między innymi do zawału serca i udaru mózgu. Rozpoznanie niedoboru witaminy D można oznaczy w surowicy krwi, niemniej badanie nie jest refundowane przez NFZ.

Witamina D3 powinna być przyjmowana w formie farmakologicznych preparatów od października do kwietnia oraz przez osoby powyżej 65. roku życia.

U osób starszych zdolność do produkcji wspomnianej wyżej witaminy D3 znacznie się zmniejsza. Z kolei w okresie od października do kwietnia nasłonecznienie jest niewielkie, podobnie jak ekspozycja na słońce. Zalecana dawka w obu przypadkach wynosi 1000 jednostek (IU).

Witamina D jest grupą witamin rozpuszczalnych w tłuszczach obejmującą kalcyferol, ergokalcyferol i cholekalcyferol, czyli witaminę D3.

Ich zadaniem jest regulowanie gospodarki wapniowej i fosforowej przez ułatwienie wchłaniania i obniżenie wydalania wspomnianych minerałów za pośrednictwem układu moczowego.

Długotrwały brak związków tworzących witaminę D powoduje łamliwość kości, utratę zębów i krzywicę. Równie niekorzystny jest nadmiar wspomnianych związków organicznych, ponieważ wywołuje on stan hiperkalcemii i odkładanie się wapnia w obrębie tkanek miękkich.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • badanie witaminy d3 na nfz

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.