Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Brodawki wirusowe (łac. verruca) są grudkowymi zmianami skórnymi nazywanymi potocznie kurzajkami. Brodawka wirusowa znajduje się na szerokiej podstawie, która jest często nierówna.

Ladit 280x336

Posiada hiperkeratotyczną powierzchnię oraz jest spowodowana zakażeniem wirusem HPV. Brodawki wirusowe są przeważnie niebolesne, zaś otaczająca je skóra nie ulega stanowi zapalnemu. Brodawki wirusowe można podzielić na pewne rodzaje.

Brodawki zwykłe są grudkami naskórkowymi, które posiadają nierówną i hiperkeratotyczną powierzchnię.

Posiadają zabarwienie identyczne, jak kolor skóry. Ich wielkość zwykle waha się w granicach 5-10 mm. Znajdują się na palcach rąk i wałach paznokciowych. Mogą występować także pod płytką paznokciową.

Brodawki stóp to kolejny rodzaj omawianych zmian skórnych. Znajdują się na podeszwowej części stóp oraz charakteryzują się szorstką powierzchnią. Przybierają zabarwienie skóry i mogą osiągać nawet do 2 cm wielkości. Wśród brodawek stóp można wyróżnić brodawki rozsiane, głębokie i bardziej powierzchowne. Mogą zlewać się w skupiska tworząc tym samym brodawki mozaikowe. Brodawki głębokie są bolesne i mogą powodować trudności w chodzeniu.

Jakie wyróżniamy inne rodzaje brodawek wirusowych?

Zupełnie inny rodzaj brodawek wirusowych to tzw. kłykciny kończyste, znane też pod nazwą brodawek płciowych. Mają postać uszypułowanych grudek oraz są elastyczne. W przypadku kłykcin kończystych można zauważyć tendencję do zlewania i wzrostu. Są przenoszone drogą płciową.

Ladit 160x600

Następny rodzaj brodawek wirusowych to brodawki płaskie. Są to tak zwane brodawki młodocianych. Posiadają charakter lekko uwypuklonych zmian skórnych. Charakteryzują się gładką powierzchnią, a ich wielkość dochodzi do kilku milimetrów. Brodawki płaskie mogą przyjąć przebieg linijny w miejscu zadrapania.

Czym charakteryzują się brodawki przejściowe?

Brodawki przejściowe są zmianami skórnymi, które przypominają brodawki zwykłe. Są wyniosłe i mają hiperkeratotyczną powierzchnię. Poza tym, podobnie jak brodawki płaskie mogą przybrać linijny układ i towarzyszy im stan zapalny. Brodawki przejściowe występują najczęściej u osób cierpiących na obniżoną odporność.

Ostatnim rodzajem brodawek jest dysplazja Lewandowsky?ego-Lutza. Jest to rzadka choroba skóry mająca podłoże genetyczne.

Dziedziczy się ją w sposób autosomalny recesywny. Brodawki wirusowe tego typu mają charakter plam rumieniowych, przebarwień ,albo płaskich grudek.

Zwykle pojawiają się w dzieciństwie i utrzymują przez całe życie. Występują na czole, grzbietach rąk, podudzi i przedramion. Uważa się je za stan przedrakowy, dlatego należy chronić objęty nimi obszar skóry przed działaniem promieni słonecznych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • brodawka

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.