Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Bronchitis jest choroba znaną także pod nazwą zapalenia oskrzeli. Bronchitis jest chorobą dolnych dróg oddechowych, która osłabia organizm.

Ladit 280x336

Bronchitis jest zwykle poprzedzone chorobą gardła, tchawicy i krtani, niemniej choroba bronchitis może rozwinąć się w ciągu kilku godzin, a zatem w stosunkowo krótkim czasie. Są to jednak rzadziej spotykane przypadki. Trudno eliminować wirusy z oskrzeli.

Wirusy to główna przyczyna bronchitis. Chorobie towarzyszy uciążliwy kaszel,  który jest bardzo męczący i może mieć postać napadów, które kończą się wykrztuszeniem wydzieliny.

W przypadku, gdy występuje bronchitis, powikłania mogą mieć związek z nadkażeniem bakteryjnym.

Sygnałem świadczącym o wystąpieniu nadkażenia bakteryjnego jest gorączka, wynosząca do 38 stopni Celsjusza.

Zarówno ilość wydzieliny, jak i jej charakter są różne w przypadku nadkażenia bakteryjnego i infekcji wirusowej. Wydzielina jest ropna i obfita, jeżeli wystąpiło nadkażenie bakteryjne. Może mieć zielony odcień, albo białą barwę. Nie jest przezroczysta.

Bronchitis wymaga stosowania środków rozkurczowych, wykrztuśnych i preparatów, które wzmacniają organizm.

 

Konieczne jest także stosowanie antybiotyków. Terapia powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Bronchitis może przybrać przewlekłą postać. Wówczas terapia jest bardzo trudna. Przewlekłe zapalenie oskrzeli może prowadzić do uszkodzeń oskrzeli oraz upośledzenia czynności oddechowych.

Ladit 160x600

Chory powinien pić dużo wody mineralnej oraz ziołowych i owocowych herbat. Powinien przebywać w łóżku.

Chcąc wspomóc leczenie, należy oklepywać plecy dłonią. Dieta osoby cierpiącej na bronchitis powinna być bogata w kaszę jaglaną. Kasza jaglana charakteryzuje się właściwościami antywirusowymi i wysuszającymi. Bronchitis w krótkim czasie doprowadza do znacznego osłabienia organizmu.

Ciepłe posiłki przygotowane na bazie kaszy jaglanej wzmacniają ciało i przyspieszają jego regenerację, a tym samym powrót do zdrowia.

Oskrzela są miejscem, gdzie toczy się proces chorobowy w przypadku bronchitis. Stanowią część dolnych dróg oddechowych oraz są zbudowane z chrząstkowych pierścieni, które są ze sobą połączone tkanką łączną i mięśniową błoną gładką, a także pokryte błoną śluzową bogatą w duże ilości gruczołów śluzowych.

Można wyróżnić główne oskrzele pierwszego rzędu odchodzące od tchawicy i dzielące się na prawe i lewe. Główne oskrzela dzielą się na oskrzela drugiego rzędu, zwane płatowymi i segmentalnymi. Te z kolei dzielą się na oskrzeliki oddechowe, w ścianach których są umieszczone pęcherzyki płucne.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • bronchit
  • bronchitis leczenie
  • bronchitis
  • co to jest bronchit

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.