Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie bruksizmu jest dość trudne, a tradycyjne metody nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Do tradycyjnych metod stosowanych w przypadku tej choroby zalicza się psychoterapię i farmakoterapię.

Ladit 280x336

Psychoterapia znacznie lepiej działa na bruksizm. Leczenie jest bardziej skuteczne, ale tylko jeżeli bierze się pod uwagę długotrwałe efekty. Natomiast farmakologiczne leczenie bruksizmu ma charakter doraźny. Przejawia się on w tym, że leki uspokajające stosowane w przebiegu choroby jedynie łagodzą bruksizm.

Leczenie za pomocą środków uspokajających ma zatem charakter objawowy. Zazwyczaj leczenie bruksizmu wymaga zastosowania specjalnych szyn odciążających. Szyny odciążające to ostateczny środek leczniczy w przypadku choroby, jaką jest bruksizm.

Leczenie za ich pomocą jest nadzorowane przez protetyka, który zwykle odpowiada także za ich dobranie. Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii poświęconym odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów, albo po uszkodzeniu uzębienia.

Zęby są twardymi tworami o bardzo charakterystycznej budowie.

 

Zwykle występują u większości zwierząt kręgowych, służąc im do ataku, obrony i trawienia. U człowieka służą głównie w ostatnim z wymienionych celów. Każdy ząb składa się z korony, szyjki i korzenia, a w jego wnętrzu znajdują się komora i kanał, wypełnione trzema rodzajami struktur, a mianowicie miazgą, nerwami i naczyniami krwionośnymi.

Ladit 160x600

Miazga zęba jest tkanką łączną, która wypełnia kanał i komorę zębów. Jest zbudowana z galaretowatej tkanki, w której przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Zęby są zbudowane ze specyficznej tkanki zwanej zębiną, a ich korzeń i część szyjki są przymocowane do zębodołu za pomocą więzadeł oraz dodatkowo otoczone dziąsłem, odsłaniającym jedynie koronę zęba.

Zębina jest podstawową tkanką zęba przykrytą w obrębie korony szkliwem, a w obrębie korzenia kostniwem. Tkankę tę tworzą komórki zwane odontoblastami. Pełnią rolę warstwy rozrodczej. Ich dopełnieniem są włókna kolagenowe oraz składniki nieorganiczne, które odkładają się w substancji międzykomórkowej, wspierając prawidłowy rozwój i funkcjonowanie zębów.

Należy jeszcze wspomnieć o szkliwie, które ulega zniszczeniu w konsekwencji bruksizmu.

Szkliwo jest twardą warstwą zewnętrzną pokrywającą zębinę. Pod względem anatomicznym jest tkanką, najtwardszą spośród występujących w ludzkim organizmie. Szkliwo jest jednocześnie jedyną tkanką zęba o nabłonkowym pochodzeniu.

Powstaje poprzez wydzielinę komórek nabłonkowych określanych mianem ameloblastów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.