Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy bruksizmu związane z jamą ustną to między innymi ścieranie się zębów. Poza tym, objawy bruksizmu obejmują krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania i obniżanie się dziąseł.

Ladit 280x336

Inne objawy bruksizmu związane z jamą ustną to maceracje śluzówki policzków i odsłonięte korzenie zębów. Są to symptomy, którymi objawia się zaawansowany bruksizm. Objawy związane z mięśniami twarzy i obręczą barkową dotyczą natomiast bólu w okolicy przyczepów mięśnia żwacza i skroniowego.

Poza tym wzrost napięcia mięśni w okolicy obręczy barkowej również świadczy o tym, że występuje bruksizm. Objawy mogą też objąć przerost mięśnia żwacza i mięśnia skroniowego. Należy wspomnieć także o symptomach ogólnoustrojowych występujących w przebiegu choroby, takiej jak bruksizm.

Objawy te obejmują bóle głowy, karku pleców, a także zaburzenia słuchu oraz zaburzenia w produkowaniu śliny. Ślina jest wodnistą i z reguły lekko spienioną cieczą, wydzielaną przez duże i małe gruczoły ślinowe, zwane śliniankami.

Płyn, który znajduje się w jamie ustnej bywa często określany śliną mieszaną, ponieważ zawiera także inne substancje, między innymi resztki pokarmowe, bakterie, złuszczony nabłonek, a także wydzieliny pochodzące z nosa i gardła, płyn dziąsłowy, a czasami także przesięk surowicy krwi.

Ladit 160x600

Ślinę można podzielić na surowiczą, śluzową i surowiczo - śluzową.

 

Ślina surowicza jest wydzielana przez gruczoły zbudowane w dużej mierze z komórek surowiczych, w tym między innymi przez ślinianki przyuszne i gruczoły językowe tylne Ebnera. Ślina surowicza zawiera amylazę ślinową, która jest enzymem rozpoczynającym trawienie wielocukrów i produkowanym przede wszystkim przez przyuszne ślinianki.

Ślina śluzowa, jak sama nazwa wskazuje, jest natomiast produkowana przez gruczoły zbudowane w przeważającej mierze z komórek śluzowych. Należą do nich gruczoły językowe. Zawiera mucynę, która nadaje jej gęstą i lepką konsystencję ułatwiając połykanie pokarmu.

Ślina surowiczo - śluzowa jest natomiast gęstsza i stanowi wydzielinę ślinianek podjęzykowych i podżuchwowych, a także gruczołów zlokalizowanych na policzkach i wargach.
Ślina pełni przede wszystkim funkcję trawienną, co jest możliwe dzięki zawartości mucyn i amylazy.

Mucyny ułatwiają formowanie kęsa pokarmowego, zlepiają spożywany pokarm i czyniąc go śliskim. Amylaza oraz inne enzymy trawienne o mniejszym znaczeniu zapoczątkowują proces trawienia składników pokarmowych. W ślinie wykształciły się pewne mechanizmy ochronne przed czynnikami chorobotwórczymi.

Poza tym ślina pełni funkcję osmotyczną. Suchość błony śluzowej, a także uczucie pragnienia sygnalizują, że organizmowi należy dostarczyć płynów. Poza tym, ślina bierze udział także w remineralizacji szkliwa.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • bruksizm objawy zaawansowane

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.